Ռուսաստանցիների մեծամասնությունը դեմ Է Թուրքիայի հետ փոխզիջմանը
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ռուսաստանցիների մեծամասնությունը (78 տոկոսը) այն կարծիքին Է, որ Ռուսաստանը Թուրքիայի հետ չպետք Է փոխզիջման գնա, քանի դեռ նա պաշտոնապես ներողություն չի խնդրել: Ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, այդ մասին վկայում են Հասարակական կարծիքի ուսումնասիրման համառուսաստանյան կենտրոնի (ՀԿՈւՀԿ) կողմից անցկացված հարցման տվյալները, որոնք հրապարակվել են կազմակերպության կայքում:
Միեւնույն ժամանակ հարցման մասնակիցների 11 տոկոսը կարծում Է, որ Ռուսաստանը, անկախ ամեն ինչից, պետք Է վերականգնի նախկին հարաբերությունները Թուրքիայի հետ: Նույնքան մասնակիցներ Էլ դժվարացել են պատասխանել:
Հարցվածների երկու երրորդը (63 տոկոսը) հայտարարել Է, որ Ռուսաստանը չպետք Է չեղարկի ավելի վաղ սահմանված հակաթուրքական պատժամիջոցները: Սահմանափակումների վերացման օգտին հանդես Է գալիս քաղաքացիների 21 տոկոսը:
Սոցիոլոգների զրուցակիցների 54 տոկոսն այն կարծիքին Է, որ ռուս-թուրքական հակամարտության եւ պատժամիջոցների փոխանակման հետեւանքով ավելի շատ Թուրքան Է տուժել: Ռուսաստանցիների ավելի քան մեկ երրորդը (35 տոկոսը) բացասական հետեւանքներ Է տեսնում երկու կողմերի համար, եւս 3 տոկոսը նշել Է, որ տուժած կողմը դարձել Է Ռուսաստանը:
ՀԿՈւՀԿ-ի հարցումն անցկացվել Է փետրվարի 6-7-ին: Դրան 1,6 հազար մարդ Է մասնակցել 46 տարածաշրջաններում: Վիճակագրական սխալանքը չի գերազանցում 3,5 տոկոսը:

Most Russians opposed the compromise with Turkey
YEREVAN, FEBRUARY 29, ARMENPRESS. The majority of Russians are not ready to restore relations with Turkey after it downed a Russian warplane in November 2015, a survey by the state-run VTsIOM pollster, published on February 29revealed, “Armenpress” reports citing The Moscow Times website.
Some 63 percent of respondents think the Kremlin should not lift the anti-Turkish sanctions that were imposed by Moscow following the downing of a Russian fighter-bomber by Turkey near the Syrian border, the result of the poll showed.
Another 78 percent of Russians spoke out against any kind of compromise with Ankara unless the Turkish authorities officially apologize for the incident.
Only 11 percent of respondents told VTsIOM that Russia should restore ties with Turkey even if Ankara does not apologize for shooting down the plane.
The poll also found out that the majority of respondents — 54 percent — believe that Turkey has been hit harder than Russia by the worsening of relations between the two countries.
Thirty-five percent of respondents said both sides have been suffering due to the conflict and only 3 percent of poll participants think Russia has been hurt harder than Turkey.
Turkish fighter jets shot down a Russian Su-24 fighter-bomber near the Turkish-Syrian border on Nov. 24, 2015. The incident caused outrage among Russian politicians and was followed by a package of economic sanctions against the country. The measures include the suspension of charter flights to Turkey, a ban on a wide range of Turkish food imports and restrictions on work visas for Turkish nationals.
The poll was conducted Feb. 6-7, with 1,600 residents from 46 Russian regions and republics. The margin of error does not exceed 3.5 percent.