«Իսլամական պետության» պարագլուխները Իրաքից եւ Սիրիայից փախչում են Լիբիա
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Իսլամական պետություն» ահաբեկչական խմբավորման պարագլուխները Իրաքից եւ Սիրիայից փախչում են Լիբիա՝ հավաքագրելու նոր գործակիցների: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը՝ հայտնել Է ԻՊ-ի դեմ պայքարի միջազգային կոալիցիայի հրամանատարության ներկայացուցիչ գնդապետ Սթիվ Ուորենը:
«Մենք Իրաքից եւ Սիրիայից ԻՊ-ի զինյալների մեծ արտահոսք չենք նկատում Լիբիա, սակայն արձանագրել ենք, որ այնտեղ են ուղեւորվում խոշոր դաշտային հրամանատարները»,-ամերիկացի սպայի խոսքը մեջբերել Է «Աշ Շարկ ալ Աուսաթ» համաարաբական թերթը: «Նրանք Լիբիա են գնում հարեւան երկրներից զինյալներ հավաքագրելու նպատակով»,-պարզաբանել Է Ուորենը:
Նա նաեւ նշել Է, որ մոտ ժամանակներս Լիբիայում իսլամիստների դիրքերին ավիահարվածներ չեն պլանավորվում, սակայն «դրա հավանականությունը ավելի ու ավելի Է մեծանում», հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Главари "Исламского государства" бегут из Ирака и Сирии в Ливию
Главари террористической группировки "Исламское государство" (ИГ, запрещена в РФ) бегут в Ливию из Ирака и Сирии для вербовки новых пособников. Как передает Арменпресс со ссылкой на Тасс,об этом сообщил официальный представитель командования международной коалиции против ИГ полковник Стив Уоррен.
"Мы не наблюдаем большого оттока боевиков ИГ в Ливию из Ирака и Сирии, однако заметили, что туда отправляются крупные полевые командиры", - приводит слова американского офицера общеарабская газета "Аш-Шарк аль-Аусат". "Они едут в Ливию с целью вербовки боевиков из соседних стран", - пояснил Уоррен.
Он также отметил, что нанесение авиаударов по позициям исламистов в Ливии в ближайшее время не планируется, однако "вероятность этого становится все выше". Уоррен при этом подчеркнул, что ливийским властям необходимо проявить волю и самоорганизоваться, чтобы оказать коалиции помощь в уничтожении ИГ.