«Երեւանյան բեսթսելեր» նախագիծն անում ենք խղճի մտոք` չհետապնդելով որևէ կոմերցիոն նպատակ. Արամ Անանյան
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Արմենպրես» լրատվական գործակալության Հայաստանի ամենապահանջված գրքերը ներկայացնող «Երեւանյան բեսթսելեր» հատուկ նախագիծն արվում է խղճի մտոք` չհետապնդելով որևէ կոմերցիոն նպատակ: Այս մասին լրագրողների հետ զրույցում «Տարվա բեսթսելեր» մրցանակաբաշխությունից հետո նշեց «Արմենպրես» լրատվական գործակալության տնօրեն Արամ Անանյանը:
«Երբ սկսում էինք իրականացնել նախագիծը, գրքերի թիվը քիչ էր: Իրականում ավելի փոքր էին տպաքանակները, ավելի փոքր էին վաճառքները: Տարեցտարի ընթերցողների թիվն ավելացավ, հետաքրքրությունը մեծացավ: Մեր ցանկությունն այն է, որ ոչ թե 10, այլ հարյուրավոր, հազարավոր գրքեր վաճառվեն, որպեսզի մեր հանրությունը կրկին դեմքով դառնա դեպի գիրքը,ընթերցանությունը, դեպի գրական արժեքները: Դա է նաև այս նախագծի նպատակը»,- «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` նշեց Արամ Անանյանը:
«Արմենպրես» լրատվական գործակալության տնօրենի խոսքով` «Երեւանյան բեսթսելեր»-ն իրականացվում է, որպեսզի մեր ընթերցողը ծանոթանա գրական նորություններին, բեսթսելերներին, լավ գրականությանը, լինի մրցակցություն, մեծանա գրքի վաճառքը: Արամ Անանյանը վստահեցնում է` հետաքրքիր գրքի պահանջարկ միշտ կա:
«Երևանյան բեսթսելերը» միտված է հայ գրքի, գրականության, ընթերցանության խրախուսմանը: Այն «Արմենպրես»-ի հաջողված եւ ընթերցված նախագծերից է, որը շարունակում է հավաքել և ներկայացնել գրախանութների տրամադրած տվյալները` ամենավաճառվող գրքերի մասին: Նախագծի` մանկական լսարանին միտված գրականությունը ներկայացնող մյուս տարբերակն է «Մանկական բեսթսելերը», որը հաջողությամբ շարունակում է իր ընթացքը:

Мы осуществляем проект «Ереванский бестселлер» по зову души, не преследуя никакой коммерческой цели – Арам Ананян
Спецпроект информационного агентства Арменпресс «Ереванский бестселлер» осуществляется по зову души, не преследуя при этом никакой коммерческой цели. Об этом сказал директор информационного агентства Арменпресс Арам Ананян во время беседы с журналистами после церемонии награждения «Бестселлер года».
«Когда мы начинали проект, книг было мало. Тиражи были маленькие, продажа тоже. Однако с течением времени число читателей стало увеличиваться, повысился интерес к книге. Наша цель и искреннее желание, чтобы продавалось не 10, а сотни, тысячи книг, чтобы наше общество вновь повернулось лицом к книге, пристрастилось к чтению, приобщилось к литературным ценностям. Это и есть цель проекта», - как передает Арменпресс, сказал Арам Ананян.
По словам директора Арменпресс, «Ереванский бестселлер» призван знакомить читателя с литературными новинками, бестселлерами, с хорошей литературой, а также повышать конкуренцию и продажи. Арам Ананян уверяет: спрос на хорошую книгу был и есть всегда.
Цель проекта «Ереванский бестселлер» – популяризировать и поощрять чтение армяноязычной художественной литературы. Это один из удавшихся проектов Арменпресс, который продолжает отбирать и презентовать предоставляемую книжными магазинами информацию о самых востребованных и продаваемых книгах. Детский формат спецпроекта «Детский бестселлер» адресован маленьким читателям и с успехом выполняет свою миссию.