Ռուսաստանը Սիրիայի ափեր եւս մեկ հրթիռանավ է ուղարկում
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Սեւծովյան նավատորմի «Բույան-Մ» նախագծի «Զելյոնի դոլ» փոքր հրթիռանավը առաջիկա օրերին առաջին անգամ կմիանա Սիրիայի ափերում միջերկրական տորմիղին: Նավը Սեւաստոպոլից կմեկնի այսօր: Այս մասին, ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, հայտնում է «ՌԻԱ Նովոստի» լրատվական գործակալությունը:
Հենց այդ նախագծի ռազմանավերն են 2015 թվականի հոկտեմբերի 7-ին թեւավոր հրթիռներով Կասպից ծովից հարված հասցրել Սիրիայում ահաբեկիչների վրա:
«Առաջիկա օրերին «Զելյոնի դոլ» հրթիռանավը կմիանա Սիրիայի ափերին գտնվող ռուսաստանյան նավախմբավորմանը: Դա հանդիսանալու է տվյալ նախագծի` Միջերկրական ծովում ՌԴ-ի ռազմածովայի ուժերի խմբավորման մեջ նավերի առաջին մասնակցությունը», -հայտնել է գործակալության աղբյուրը:
Նա հիշեցրել է, որ նավը տորմիղի կազմ է մտել 2015 թվականի նոյեմբերին: Նա մասնակցել է 2016 թվականի փետրվարին Հարավային ռազմական շրջանի անակնկալ զինավարժանքներին:
«Սիրիայի ափերին նավի նպատակները չեն բացահայտվում, բայց հաշվի առնելով, որ նա իր վրա հեռահար թեւավոր հրթիռներ է կրում, չի բացառվում նրա մասնակցությունը ռազմական գործողություններին», -ասել է աղբյուրը:
Ռազմադիվանագիտական աղբյուրն ավելի վաղ գործակալությանը հայտնել էր, որ Միջերկարական ծովում ՌԴ-ի ռազմածովային ուժերի տորմիղի նավերի թիվը 10-ից հասցվել է 20-ի:
«Բույան-Մ» նախագծի փոքր հրթիռանավերը «գետ-ծով» դասի բազմաթիրախ նավեր են: Տարողությունը կազմում է 949 տ, երկարությունը` 74 մ, լայնությունը` 11 մ: Նավը հանդերձավորված է 100 մմ տրամաչափի Ա-190 հրետանային սարքավորումով, «Կալիբր» տեսակի հրթիռային համալիրով, ինչպես նաեւ «Գիբկա» զենիթային հրթիռային համալիրով:

Россия направляет к берегам Сирии еще один ракетоносец
Малый ракетный корабль (МРК) "Зеленый дол" проекта "Буян-М" ЧФ, несущий наборту крылатые ракеты "Калибр", вближайшие дни впервые присоединится кСредиземноморской эскадре. Корабль вышел изСевастополя длявыполнения плановых задач вСредиземном море сегодня.
Именно по стратегии этого проекта 7 октября-2015 крылатые ракеты нанесли удар по террористам в Сирии с Каспийского моря.
«В ближайшие дни ракетоносец присоединится к российской флотилии у берегов Сирии. Это первое участие в этом проекте в составе уже действующей эскадры ВМФ», сообщил источник.
Он напомнил, что вошел в состав эскадры в ноябре-2015 и уже корабля принимали участие в мероприятиях внезапной проверки боеготовности войск Южного военного округа в феврале-2016.
«Цели корабля у берегов Сирии не уточняются, но учитывая, что на его борту крылатые ракеты дальнего действия, его участие в военных действиях не исключается», сообщил источник.
Ранее источник сообщал, что число кораблей ВМФ РФ в Средиземном море увеличилось с 10 до 20.
МРК «Буян-М» - многоцелевые корабли класса «река-море». Вместимость 949 т, длина – 74 м, ширина – 11 м. оснащен 100-миллиметровой установкой А-190, ракетной установкой типа «Калибр», ЗРК «Гибка».