Արմեն Մուրադյանը Հայաստանում սուր շնչառական հիվանդությունների նվազում է նկատում
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանում սուր շնչառական հիվանդությունների դեպքերի նվազում է նկատվում: Ազգային ժողովում կառավարության հետ հարց ու պատասխանի ժամանակ այս մասին ասաց ՀՀ առողջապահության նախարար Արմեն Մուրադյանը՝ պատասխանելով ԲՀԿ խմբակցության քարտուղար Վահե Էնֆիաջյանի հարցին: «Այս պահին հիվանդանոցներում շուրջ 570 մարդ կա գրանցված սուր շնչառական հիվանդություններով, իսկ թոքաբորբով՝ մոտավորապես 300 հիվանդ»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ընդգծեց նախարարը:
Նախարարը հավելեց, որ շուրջ 50 տոկոսով պակասել են սուր շնչառական հիվանդություններով հոսպիտալացման դեպքերը: «Այս պահին մենք մոտենում ենք այն շրջանին, որը այս ժամանակահատվածում սովորաբար նկատվում է»,- հավելեց նախարարը:
Նա ընդգծեց, որ ընդհանուր առմամբ գրանցվել է մահացության 19 դեպք, որոնց պատճառը եղել են ուղեկցող հիվանդությունները և ուշ դիմելիությունը: «Նրանցից յուրաքանչյուրի համար վերակենդանացման բաժանմունքներում մեծ աշխատանքներ են կատարվել, սակայն նրանց կյանքը, ցավոք, չի հաջողվել փրկել»,- մանրամասնեց նախարարը:
Անդրադառնալով դեղորայքին՝ նախարարը նշեց, որ իրականությանը չեն համապատասխանում լուրերը, թե դեղորայքը հիվանդներին անվճար չի տրամադրվել: «Այդ դեղորայքը հիվանդներին տրամադրվել է անվճար՝ ինչպես հիվանդանոցներում, այնպես էլ պոլիկլինիկաներում: Տարաձայնությունները, ըստ երևույթին, ծագել են այն պահից, երբ հունվարի 1-20 բոլոր խմբերին անվճար տրամադրվել են բոլոր արտոնությունները, որպեսզի նրանք կարողանան պետպատվերի շրջանակներում դիմել հիվանդանոցներ: Հունվարի 20-ից, երբ սկսեցին նվազել սուր շնչառական հիվանդությունների դեպքերը, մենք հանել ենք այդ արտոնությունը»,- ընդգծեց նախարարը:

YEREVAN, FEBRUARY 3, ARMENPRESS. Decrease in acute respiratory diseases is noticed in Armenia, ArmenianHealth Minister Armen Muradyan said in the question and answer session with the government in the National Assembly answering to PAP secretary Vahe Enfiajyan’s question. “At this moment around 570 people with acute respiratory diseases are registered in hospitals and about 300 patients with pneumonia,” the minister emphasized, “Armenpress” reports.
The minister added that about 50% fewer cases of hospitalization for acute respiratory diseases were registered. “At this moment we come to a period which is usually noticeable,” the minister added.
He emphasized that total of 19 cases of death was registered which was caused by an illness and later applying. “A lot of work has been done for each of them in intensive care units but unfortunately their lives could not be saved,” the minister detailed.
Regarding medication, the minister mentioned that the rumors are not true, as if free medicines were not provided to patients.