Երևանի «Ուլիս»-ը դադարեցնում է գոյությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Երևանի «Ուլիս» ֆուտբոլային ակումբը դադարեցնում է գոյությունը և դուրս է գալու Հայաստանի ընթացիկ առաջնությունից:«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ, այդ կապակցությամբ ակումբը հանդես է եկել հայտարարությամբ, որտեղ մասնավորապես ասված է, որ դեռևս նախորդ տարվա նոյեմբերին «Ուլիսը» հայտնվել էր ֆինանսական ծանր իրավիճակում: Թիմից հեռացան բոլոր արտասահմանցիները: Ակումբի ղեկավարությունը ջանքեր էր գործադրել թիմի ելույթները բարձրագույն խմբում ապահովելու համար: Վերջին երեք հանդիպումներում էլ «Ուլիսը» հանդես եկավ դուստր թիմի՝ «Ուլիս-2»-ի ֆուտբոլիստներով:
Ձմեռային արձակուրդների ընթացքում շարունակվել են աշխատանքները հովանավորների հետ: Ակումբի ղեկավարությունը բանակցություններ է վարել տարբեր կազմակերպությունների հետ՝ թիմի ելույթները առաջնության երկրորդ հատվածում ապահովելու համար: Սակայն գործադրված ջանքերը ապարդյուն են անցել:
«Ուլիսի» գլխավոր բաժնետեր Վալերի Հովհաննիսյանը փետրվարի 3-ին ակումբի մամուլի ծառայության հետ զրույցում ասել է, որ այդպես էլ չի հաջողվել հաղթահարել ֆինանսական դժվարությունները: «Ես ամեն ինչ արեցի, որպեսզի կարողանանք շարունակել մեր ելույթները: Սակայն, ցավոք, ցանկությունը չհամապատասխանեց հնարավորություններին: Շատ եմ ափսոսում, որ այսպես ստացվեց: Մենք ստեղծել էինք մարտունակ թիմ, որ նախորդ առաջնությունում կարողացավ նոր երանգ հաղորդել Հայաստանի բարձրագույն խմբի առաջնությանը: Եվ կրկնակի ցավ եմ ապրում, որ հիմա ստիպված ենք կասեցնել մեր գործունեությունը»,- ասել է ակումբի գլխավոր բաժնետերը:
Նա շնորհակություն է հայտնել այն մարդկանց, ովքեր օգնել են ակումբին, ֆուտբոլիստներին, ովքեր հանդես են եկել թիմի կազմում: Վ. Հովհաննիսյանը նշել է, որ 2015 թվականի վերջին իրադարձությունները ծանր հարված էր թիմի հեղինակությանը: «Խաղադրույքներ կատարելու պատճառով կալանավորվեցին մեր թիմի աշխատակիցներ, դա, իրոք, մեծ ցավ էր ինձ համար: Բայց նույնիսկ այդպիսի իրավիճակում դեռ մտածում էինք, որ կշարունակենք խաղալ: Չստացվեց: Ստիպված եմ հայտարարել, որ «Ուլիսը» չի շարունակելու իր ելույթները բարձրագույն խմբի առաջնությունում»,- հայտարարել է ակումբի գլխավոր բաժնետերը:

Ереванский “Уллис” прекращает существование
Футбольная команда “Улис” прекращает существование и выходит из первенства Армении по футболу. По информации «Арменпресс»,в этой связи клуб выступил с заявлением, в котором, в частности, отмечается, что еще в ноябре прошлого года клуб оказался в тяжелеом финансовом положении. Из команды ушли все иностранцы. Руководство клуба приложило все усилия для того, чтобы команда могла продолжать свои выступления в высшей лиге. В 3 последних матчах цвета клуба защищали футболисты дочерней команды “Улис-2”.
Во время зимнего отпуска продолжалась работа со спонсорами. Руководство клуба вело переговоры с различными организациями, однако все усилия оказались тщетными. Главный акционер команды Валерий Ованнисян 3 февраля в беседе с пресс-службой команды сказал, что так и не удалось преодолеть финансовые трудности. Он отметил, что лично сделал все от него зависящее, однако желание не совпало с возможностями.
“Жаль, что так получилось, ведь мы создали очень боевую команду, которая позволила чемпионату Армении заиграть новыми красками. Я испытываю двойную боль от того, что мы вынуждены приостановить нашу деятельность”,- сказал главный акционер клуба.
Он выразил благодарность всем тем, кто поддерживал клуб, футболистов, кто выступал в составе команды. “События 2015 года были тяжелым ударом по авторитету команды. Работники нашего клуба, участвовавшие в тотализаторе, были арестованы, это большая боль для нас. Но даже в этой ситуации мы думали, что будем продолжать играть...увы…вынужден сообщить, что “Улис” не будет продолжать свои выступления в высшей лиге”,- заключил Ованнисян.