Տարեսկզբից Միջերկրական ծովով Եվրոպա են ժամանել ավելի քան 47 հազար միգրանտներ ու փախստականներ
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Տարեսկզբից Միջերկրական ծովով Եվրոպա են ժամանել 47 հազար 214 միգրանտներ ու փախստականներ, 177 մարդ զոհվել Է ծովում՝ Եվրոպա հասնելու փորձ կատարելիս: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հայտնել Է Միգրացիայի միջազգային կազմակերպության (ՄՄԿ) պաշտոնական ներկայացուցիչ Ջոել Միլմանը:
«2016 թվականի սկզբից Միջերկրական ծովով Հունաստան ժամանածների թիվը, ըստ ՄՄԿ-ի գնահատումների, կազմում Է 45 հազար 361 մարդ: Դա մոտավորապես 31 անգամ ավելի Է, քան ողջ 2015 թվականի հունվարի ընթացքում, երբ Հունաստանի առափնյա պահպանությունը հաղորդել Էր 1472 մարդու ժամանման մասին»,-նշել Է նա:- Տարեսկզբից ժամանածների շուրջ 90 տոկոսը Սիրիայի, Իրաքի եւ Աֆղանստանի քաղաքացիներ են: Նրանց թույլատրված Է Հունաստանից ազատ անցումը Մակեդոնիա, որտեղից նրանք ուղեւորվում են Արեւմտյան Եվրոպայի երկրներ:
ՄՄԿ-ի տվյալներով՝ տարեսկզբից 1835 միգրանտներ ու փախստականներ են ժամանել Իտալիա: Միլմանի խոսքով՝ ընթացիկ տարվա սկզբից Միջերկրական ծովում զոհվել են 177 միգրանտներ ու փախստականներ: «Անցյալ տարվա այդ ժամանակաշրջանում զոհվածների թիվը 77 Է եղել»,-արձանագրել Է նա, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

МОМ: с начала года в Европу по Средиземному морю прибыли более 47 тысяч мигрантов
С начала года в Европу по Средиземному морю прибыли 47 214 мигрантов и беженцев. 177 человек погибли при попытке добраться до Европы. Об этом сообщил официальный представитель Международной организации по миграции (МОМ) Джоэл Миллман.
"С начала 2016 года число прибывших в Грецию по Средиземному морю, по оценкам МОМ, составляет 45 361 человек. Это примерно в 31 раз больше, чем за весь январь 2015 года, когда греческая береговая охрана сообщила о прибытии 1472 человек", - отметил он. Около 90% прибывших с начала этого года - граждане Сирии, Ирака и Афганистана. Им разрешен свободный переход из Греции в Македонию, откуда они направляются в страны Западной Европы,сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
По данным МОМ, с начала года 1835 мигрантов и беженцев прибыли в Италию. По словам Миллмана, с начала текущего года в Средиземном море погибли 177 мигрантов и беженцев. "В прошлом году в это время было менее 77 погибших", - констатировал он