Հայաստանում ԱՄՆ դեսպանությունը հաջողություն է մաղթել Կարեն Անդրեասյանին հետագա ձեռնարկներում
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանում ԱՄՆ դեսպանությունը հայտարարություն է տարածել ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպան Կարեն Անդրեասյանի հրաժարականի վերաբերյալ: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, հայտարարության տեքստում ասվում է.
«Մենք ափսոսանքով ընդունեցինք ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպան Կարեն Անդրեասյանի հրաժարականի որոշումը: Նա անխոնջ ու արդյունավետ առաջամարտիկ էր պաշտպանությունից զուրկ մարդկանց համար. այն մարդկանց համար, ովքեր վախենում էին, որ իրենց ձայները կլռեցվեն, եթե իրենք հնչեցնեն անհաճո ուղերձներ, և ցանկացած ՀՀ քաղաքացու համար, ով պայքարում էր, որպեսզի իր իրավունքները հարգվեն: Մենք ամենայն հաջողություն ենք մաղթում նրան իր հետագա ձեռնարկներում: Նա կմնա որպես ԱՄՆ դեսպանության ու ԱՄՆ կառավարության բարեկամ և գործընկեր:
Պ-ն Անդրեասյանի աշխատանքը կառուցված էր Մարդու իրավունքների պաշտպանի գրասենյակի անձնակազմի արհեստավարժության ու նվիրումի շուրջ: Պ-ն Անդրեասյանի թողած ժառանգություններից մեկը, որը դեռ երկար կպահպանվի, անկասկած այս արժեքավոր կառույցի աշխատողների քանակական ու որակական կազմի բարելավումն էր, և մենք լիահույս ենք, որ այս կառույցը մարդու իրավունքների հաջորդ պաշտպանի ենթակայության ներքո կշարունակի լավագույնս ծառայել ի նպաստ Հայաստանի հասարակության շահերի: Մենք պատրաստ ենք շարունակել մեր սերտ համագործակցությունն ու գործընկերությունը ՄԻՊ գրասենյակի և վերջինիս անձնակազմի հետ՝ Հայաստանում մարդու իրավունքների պաշտպանության հարցում: Մենք պատրաստ ենք աշխատել մարդու իրավունքների նոր պաշտպանի հետ:
Միացյալ Նահանգները շարունակում է պատրաստակամություն հանդես բերել աշխատելու ՀՀ կառավարության և մեր հայ գործընկերների հետ՝ առաջ մղելու ժողովրդավարական զարգացումներն ու մարդու իրավունքները: Մեր անմիջական նպատակը եղել և մնում է ժողովրդավար ու բարեկեցիկ Հայաստանը, որն անվտանգ է և խաղաղ գոյակցում է իր հարևանների հետ»:

US embassy in Armenia wishes Karen Andreasyan success in future initiatives
YEREVAN, JANUARY 20, ARMENPRESS. US embassy in Armenia issued a statement over the resignation of Human Rights Defender of the Republic of Armenia. “Armenpress” reports the statement reads,
“We note with regret Karen Andreasyan’s decision to step down as Armenia’s Human Rights Ombudsman. He has been a tireless and effective champion for those who were defenseless; those who feared their voices might be silenced if they voiced unpopular messages; and any Armenian who fought for his or her rights as a citizen to be respected. We wish him the greatest success in his future endeavors. He will remain a friend, colleague, and contact of the U.S. Embassy and the U.S. Government.
Mr. Andreasyan’s work was buttressed by the professionalism and dedication of the staff at the Office of the Human Rights Ombudsman. One of Mr. Andreasyan’s lasting legacies will undoubtedly be the expansion of the number, and the quality, of staff at this invaluable Armenian institution, which we trust will continue to serve the best interests of the Armenian public under his successor. We are committed to maintaining our close cooperation and partnership with the Office and its staff on issues related to the protection of human rights in Armenia. We look forward to working with the new Human Rights Ombudsman.
The United States remains dedicated to working with the Armenian Government and our Armenian partners to advance the cause of democratic development and human rights in Armenia. Our ultimate goal has been, and will remain, a democratic and prosperous Armenia, living in security and peace with its neighbors”.