Պուտինը եւ Օբաման քննարկել են Ուկրաինայի եւ Սիրիայի իրադրությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ռուսաստանի եւ ԱՄՆ-ի նախագահներ Վլադիմիր Պուտինը եւ Բարաք Օբաման հունվարի 13-ին կայացած հեռախոսազրույցի ընթացքում քննարկել են Ուկրաինայի իրադրությունը եւ Սիրիայի հակամարտության կարգավորումը: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, հաղորդել է Reuters-ը՝ հղում անելով Սպիտակ տան պաշտոնական ներկայացուցիչ Ջոշ Էռնեստին:
Երկու երկրների ղեկավարներն ընդգծել են Մինսկի համաձայնությունների բոլոր մասնակիցների կողմից դրանց կատարման անհրաժեշտությունը: Ընդսմին Օբաման նշել է, որ հանգուցային քայլ կդառնա տեղական ընտրությունների անցկացումը Դոնբասում:
Ինչպես հայտնել է Կրեմլի մամուլի ծառայությունը, Օբաման եւ Պուտինը նաեւ քննարկել են ռազմական գծով երկկողմ շփումները, որոնք նպատակամղված են Մերձավոր Արեւելքում ահաբեկչության դեմ պայքարում ջանքերի համախմբմանը: «Վլադիմիր Պուտինը վերստին շեշտել է «Իսլամական պետության» եւ ծայրահեղական մյուս կազմակերպությունների դեմ պայքարելու համար լայն կոալիցիայի ստեղծման անհրաժեշտությունը՝ ընդգծելով ահաբեկչական կառույցների ցուցակների շուտափույթ պատրաստման եւ այս կամ այն խմբավորմանը որակելիս երկակի ստանդարտներից հրաժարվելու ակտուալությունը»,- ասված է հաղորդագրության մեջ:
Բացի այդ, երկու երկրների ղեկավարներն արծարծել են ԿԺԴՀ-ում միջուկային փորձարկումների թեման: «Ջրածնային ռումբի փորձարկում անցկացնելու վերաբերյալ ԿԺԴՀ-ի ղեկավարության հայտարարության կապակցությամբ երկու երկրների նախագահները նշել են, որ եթե այդ փաստը հաստատվի, դա կդառնա ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի համապատասխան բանաձեւի կոպիտ խախտում եւ չպետք է մնա առանց միջազգային խիստ հակազդման»,- հայտնել են ՌԴ նախագահի մամուլի ծառայությունում:
«Ղեկավարները հորդորել են նաեւ թուլացնել լարվածությունը, որը ծագել է Սաուդյան Արաբիայի եւ Իրանի միջեւ հարաբերությունների ճգնաժամի կապակցությամբ»,- նշել են Կրեմլում:

Путин обсудил с Обамой ситуацию на Украине и в Сирии
Президенты России и США Владимир Путин и Барак Обама провели в среду, 13 января, телефонный разговор, в ходе которого обсудили ситуацию на Украине и урегулирование конфликта в Сирии. Об этом сообщаетReutersсо ссылкой на официального представителя Белого дома Джоша Эрнеста.
Лидеры двух стран подчеркнули необходимость реализации всеми сторонами минских соглашений. При этом Обама отметил, что ключевым шагом станет проведение местных выборов в Донбассе,сообщает Арменпресс со ссылкой на Lenta.ru.
Как уточнили в пресс-службе Кремля, Обама и Путин также обсудили двусторонние контакты по военной линии, направленные на консолидацию усилий по борьбе с терроризмом на Ближнем Востоке. «Владимир Путин вновь акцентировал необходимость создания широкой коалиции для борьбы с "Исламским государством" и другими экстремистскими организациями, подчеркнув актуальность скорейшей подготовки списков террористических структур и отказа от двойных стандартов при квалификации тех или иных группировок», — говорится в сообщении.
Кроме того, лидеры двух стран затронули тему ядерных испытаний в КНДР. «В связи с заявлением руководства КНДР о проведении испытания водородной бомбы президенты двух стран отметили, что если данный факт подтвердится, это станет грубым нарушением соответствующих резолюций Совета Безопасности ООН и не должно остаться без жесткой международной реакции», — сообщила пресс-служба президента РФ.
«Лидеры призвали также к деэскалации напряженности, возникшей в связи с кризисом отношений между Саудовской Аравией и Ираном», — отметили в Кремле.