Աշխարհում գաղթականների թիվը հասել է 244 միլիոնի. ՄԱԿ
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վերջին 15 տարվա ընթացքում աշխարհում գաղթականների թիվն ավելացել է 41 տոկոսով եւ 2015 թվականին հասել 244 միլիոնի: Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, այս տվյալները տարածել է ՄԱԿ-ը՝ հավելելով, որ այդ թվի մեջ մտնում են գրեթե 20 մլն փախստականներ:
ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարի՝ տնտեսական եւ սոցիալական հարցերով տեղակալ Ու Հոնբոյի կարծիքով՝ կտրուկ աճը «արտացոլում է միջազգային միգրացիայի ավելի ու ավելի մեծ կարեւորությունը, որը դարձել է մեր տնտեսության եւ հասարակության անբաժանելի մասը»: «Լավ կառավարվող միգրացիայի հոսքերը հսկայական օգուտ են բերում երկրներին, ինչպես նաեւ հենց միգրանտներին ու նրանց ընտանիքներին»,- նշել է նա:
ՄԱԿ-ի տվյալների համաձայն՝ միջազգային միգրանտների թիվը գերազանցում է աշխարհի բնակչության աճի տեմպերը: Արդյունքում մոլորակի բնակիչների ընդհանուր թվաքանակում միգրանտների բաժինը 2015 թվականին հասել է 3,3 տոկոսի՝ 2000 թվականի 2,8 տոկոսի դիմաց: Ընդսմին Եվրոպայի, Հյուսիսային Ամերիկայի եւ Օվկիանիայի երկրներում միջազգային միգրանտների բաժինը կազմում է բնակչության ընդհանուր թվաքանակի առնվազն 10 տոկոսը: Աֆրիկայի, Ասիայի, Լատինական Ամերիկայի երկրներում այդ ցուցանիշը 2 տոկոսից պակաս է, հաղորդել է ՏԱՍՍ-ը:

Number of refuges reached 244 million in the world: UN
YEREVAN, JANUARY 13, ARMENPRESS. The number of international migrants; persons living in a country other than where they were born; reached 244 million in 2015 for the world as a whole, a 41 per cent increase compared to 2000, according to new data presented by the United Nations today. As “Armenpress” reports, UN adds that this figure includes almost 20 million refugees.
“The rise in the number of international migrants reflects the increasing importance of international migration, which has become an integral part of our economies and societies. Well-managed migration brings important benefits to countries of origin and destination, as well as to migrants and their families,” noted Mr. Wu Hongbo, UN Under-Secretary-General for Economic and Social Affairs, the importance of international migration.
The new UN dataset, “Trends in International Migrant Stock: The 2015 Revision,” shows that the number of international migrants has grown faster than the world’s population. As a result, the share of migrants in the global population reached 3.3 per cent in 2015, up from 2.8 per cent in 2000. There are, however, considerable differences between large regions of the world. In Europe, Northern America and Oceania, international migrants account for at least 10 per cent of the total population. By contrast, in Africa, Asia, and Latin America and the Caribbean, less than 2 per cent of the populations are international migrants.