Աշխարհում գաղթականների թիվը հասել է 244 միլիոնի. ՄԱԿ
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վերջին 15 տարվա ընթացքում աշխարհում գաղթականների թիվն ավելացել է 41 տոկոսով եւ 2015 թվականին հասել 244 միլիոնի: Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, այս տվյալները տարածել է ՄԱԿ-ը՝ հավելելով, որ այդ թվի մեջ մտնում են գրեթե 20 մլն փախստականներ:
ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարի՝ տնտեսական եւ սոցիալական հարցերով տեղակալ Ու Հոնբոյի կարծիքով՝ կտրուկ աճը «արտացոլում է միջազգային միգրացիայի ավելի ու ավելի մեծ կարեւորությունը, որը դարձել է մեր տնտեսության եւ հասարակության անբաժանելի մասը»: «Լավ կառավարվող միգրացիայի հոսքերը հսկայական օգուտ են բերում երկրներին, ինչպես նաեւ հենց միգրանտներին ու նրանց ընտանիքներին»,- նշել է նա:
ՄԱԿ-ի տվյալների համաձայն՝ միջազգային միգրանտների թիվը գերազանցում է աշխարհի բնակչության աճի տեմպերը: Արդյունքում մոլորակի բնակիչների ընդհանուր թվաքանակում միգրանտների բաժինը 2015 թվականին հասել է 3,3 տոկոսի՝ 2000 թվականի 2,8 տոկոսի դիմաց: Ընդսմին Եվրոպայի, Հյուսիսային Ամերիկայի եւ Օվկիանիայի երկրներում միջազգային միգրանտների բաժինը կազմում է բնակչության ընդհանուր թվաքանակի առնվազն 10 տոկոսը: Աֆրիկայի, Ասիայի, Լատինական Ամերիկայի երկրներում այդ ցուցանիշը 2 տոկոսից պակաս է, հաղորդել է ՏԱՍՍ-ը:

ООН: число мигрантов в мире достигло 244 млн человек
Число мигрантов в мире за 15 лет выросло на 41% и в 2015 году достигло 244 млн человек. Как сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс, такие данные распространила ООН, добавив, что в это число входят почти 20 млн беженцев.
По мнению заместителя генерального секретаря ООН по экономическим и социальным вопросам У Хонбо, резкий рост "отражает все большую важность международной миграции, которая стала неотъемлемой частью нашей экономики и общества". "Хорошо управляемые потоки миграции приносят огромную пользу для стран происхождения и пунктов назначения людей, а также для самих мигрантов и их семей", - отметил он.
Согласно данным ООН, рост числа международных мигрантов превышает темпы роста мирового населения. В результате доля мигрантов среди общего числа жителей планеты в 2015 году достигла 3,3% против 2,8% в 2000 году.При этом в странах Европы, Северной Америки и Океании доля международных мигрантов составляет по меньшей мере 10% от общей численности населения. В странах Африки, Азии, Латинской Америки этот показатель составляет менее 2%.