Սերժ Թանկյանը, Քանյե Ուեսթը և այլք ցավակցություններ են հայտնում Դեւիդ Բոուիի մահվան կապակցությամբ
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:Համաշխարհային աստղերն իրենց ցավակցություններն են հայտնում լեգենդար երաժիշտ Դեւիդ Բոուիի մահվան կապակցությամբ: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ`սոցցանցերը ողողված են ցավակցական խոսքերով: Ռեփեր Քանյե Ուեսթը նշել է, որ աղոթում է երաժշտի ընտանիքի և ընկերների համար: «Դեւիդ Բոուին իմ ամենակարևոր ներշնչանքի աղբյուրներից էր, այնքան անվախ, ստեղծարար, նա տվեց մեզ ամբողջ կյանքի համար կախարդանք»,-հավելել է Ուեսթը:
Աշխարհահռչակ ռոք երաժիշտ Սերժ Թանկյանը ևս ցավակցել է Բոուիի մահվան կապակցությամբ: «Շատ տխրեցի, երբ կարդացի մեր ժամանակների ամենահիանալի արտիստներից, ինչպես նաև ամենահամեստ և սիրալիր մարդկանցից մեկի մահվան լուրը։ Հանգչիր խաղաղությամբ, Դեւիդ Բոուի»,- նշել է նա։
Անգլիացի կատակերգու Ռիկի Ջերվեյսը նշել է, որ հերոսի է կորցրել:
Դերասան Լոգան Լերմանը նշել է, որ խորապես տխրել է: «Մենք կորցրել ենք ամենամեծ արվեստագետներից մեկին, որ երբևէ ապրել է: Իմ սերը այն ամենի նկատմամբ, ինչ դու ստեղծել ես, անչափելի է»,- նշել է նա։
Դերասան Էլայջա Վուդն էլ շեշտել է, որ աշխարհն առանց Բոուի չի պատկերացրել: «Նա համբարձվեց տիեզերք, որտեղից էլ եկել էր»,-նշել է նա:
«Սա այն օրերից է, երբ դու կարող ես գոռալ և լաց լինել միևնույն ժամանակ...բայց հետո գալիս է լռությունը: Ցտեսություն, իմ հերոս»,-նշել է դերասանուհի Օռնելա Մուտին:
Կյանքի 70-րդ տարում վախճանվել Է բրիտանացի լեգենդար երաժիշտ Դեւիդ Բոուին: Բոուին տառապում Էր քաղցկեղից եւ մահացել Է այդ հիվանդության դեմ 18-ամսյա պայքարից հետո: Ինչպես նշում Է SkyNews-ը, երաժիշտը միշտ Էլ խուսափում Էր իր անձնական կյանքի մանրամասները հրապարակելուց, նրա հիվանդության մասին մինչ օրս հայտնի չԷր: Հունվարի 8-ին՝ իր ծննդյան 69-րդ տարեդարձի օրը, Բոուին ներկայացրել Է նոր՝ 29-րդ ալբոմը՝ Blackstar-ը:
Դեւիդ Բոուին (իսկական անունը՝ Դեւիդ Ռոբերտ Ջոնս) երաժշտական կարիերան սկսել Է 1960-ական թվականներին: Տարբեր տարիների նա աշխատել Է այնպիսի ռոք երաժիշտների հետ, ինչպիսին են Ջոն Լենոնը եւ Բրայան Ինոն: Նրա ալբոմներն ու սինգլները ամբողջ աշխարհում վաճառվել են միլիոնավոր տպաքանակներով: 2000 թվականին Բոուին NME բրիտանական հանդեսի կողմից ճանաչվել Է 100-ամյակի ամենաազդեցիկ երաժիշտը: Նա նաեւ 29-րդ տեղն Է գրավել «Հարյուր մեծագույն բրիտանացիների» ցուցակում:

Серж Танкян, Канье Уэст и другие выражают соболезнования в связи со смертью Дэвида Боуи
Политики, спортсмены и мировые звезды выражают соболезнования в связи со смертью легендарного музыканта Дэвида Боуи. Как сообщает Арменпресс, свои соболезнования выразили генсек НАТО Йенс Столтенберг, певица Мадонна, премьер-министр Великобритании Дэвид Кэмерон, рэпер Канье Уэст и другие.
Рэп-исполнитель назвал Канье Уэст написал о том, что Боуи вдохновлял его в течение всей жизни: «Дэвид Боуи был одним из моих важнейших вдохновителей, таким бесстрашным, таким творческим. Он дал нам магию на всю жизнь».
Рок-музыкант Серж Тнакян также выразил соболезнования: «Очень огорчился, когда прочитал о смерти одного из самых замечательных артистов, вместе с тем одного самых скромных и вежливых людей. Покойся с миром, Дэвид Боуи».
Кинорежиссер Гильермо дель Торо уверен, что музыкант изменил мир навсегда: «Боуи существовал, так что все из нас неудачников узнали, что чудачество – драгоценная вещь. Он изменил мир навсегда».
Певица Мадонна назвала Дэвида Боуи великим артистом, изменившим ее жизнь. «Я опустошена. Этот великий артист изменил мою жизнь. Его концерт был первым из тех, что я увидела в Детройте. Твой дух будет жить вечно», – написала певица на своей странице в социальной сети Twitter.
Британский музыкант Дэвид Боуи скончался 10 января на 70-м году жизни. 8 января Боуи отметил свой 69-й день рождения,выпустивновый студийный альбом Blackstar.
Дэвид Боуи получил широкую известность в начале 1970-х годов благодаря своим музыкальным экспериментам, в частности песне Space Oddity, выпущенной в 1969 году. В 1975-м он приобрел крупный успех в США с синглом Fame, написанным вместе с Джоном Ленноном. Боуи также сотрудничал с Queen— в соавторстве с группой он представил трек Under Pressure, попавший на верхушку британских и американских чартов. В 1990-х и 2000-х годах он продолжал активно экспериментировать в музыкальных жанрах, играя в стилях белый соул, индастриал, AOR и джангл. В 2002 году Боуи занял 29-е место в списке «100величайших британцев» по версии канала «Би-би-си».
Музыкант активно снимался в кино. Самые известные фильмы с его участием — «Человек, который упал на землю», «Артур и минипуты», «Последнее искушение Христа», «Образцовый самец» и «Престиж». За роль в картине «Человек, который упал на Землю» он получил премию «Сатурн». Также в копилке Боуи две премии «Грэмми» и две BRIT Awards.