Զենքի համաշխարհային առեւտուրը հասել Է սառը պատերազմի ժամանակների մակարդակին
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Սպառազինությունների եւ ռազմական տեխնիկայի (ՍեւՌՏ) համաշխարհային արտահանման ծավալը 2015 թվականին կկազմի մոտավորապես 92,8 մլրդ դոլար. զենքի առեւտուրն այսչափ խոշոր մասշտաբների չի հասել սառը պատերազմի ավարտվելու ժամանակներից ի վեր: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, դեկտեմբերի 28-ին ՌԻԱ Նովոստիին պատմել Է Զենքի համաշխարհային առեւտրի վերլուծության կենտրոնի ներկայացուցիչը (ԶՀԱՎԿ):
Անցնող տարվա եւս մեկ նկատելի միտումը զենքի ստվերային, անօրինական մատակարարումների զգալի աճն Է՝ կապված «Իսլամական պետության» (ԴԱԻՇ) ակտիվության աճի հետ: Դրանց ստույգ ծավալը հաշվելը հասկանալի պատճառներով հնարավոր չԷ:
«2015 թվականին սովորական սպառազինությունների համաշխարհային արտահանման-ներմուծման ծավալը, ըստ ԶՀԱՎԿ-ի գնահատումների, կկազմի առնվազն 92,8 մլրդ դոլար: Սա ամենաբարձր ցուցանիշն Է սառը պատերազմի դարաշրջանի ավարտվելուց ի վեր»,-գործակալությանն ասել Է զրուցակիցը:
Վերջին տարիներին սպառազինությունների համաշխարհային արտահանումը սրընթաց կերպով աճում Է: Այսպես, 2012 թվականին դրա ծավալը կազմել Է 57 մլրդ դոլար, 2014 թվականին՝ գրեթե 74,4 մլրդ դոլար: Վերլուծաբանի խոսքով՝ այսչափ բարձր աճը պայմանավորված Է Մերձավոր Արեւելքի երկրների, նախեւառաջ Սաուդյան Արաբիայի հետ, ԱՄՆ-ի մի շարք «մեգապարտավորագրերի» գծով մատակարարումների սկսվելով:
Սպառազինություններ արտահանող երկրների առաջին եռյակը կազմում են ԱՄՆ-ը, Ռուսաստանը եւ Ֆրանսիան: ՍեւՌՏ-ի շուկայի կանխատեսելի առաջատարը՝ Ամերիկան, 2015 թվականին արտասահմանում վաճառել Է 41,548 մլրդ դոլարի ռազմական տեխնիկա, ինչը կազմում Է պաշտպանության միջոցների արտահանման համաշխարհային ծավալի 44,77 տոկոսը:
Մեծ տարբերությամբ անցնող տարվա «արծաթը» վերցրել Է Ռուսաստանը՝ զենքի արտահանման 13,944 մլրդ դոլար (համաշխարհային մատակարարումների 15 տոկոսը) ծավալով: Առաջատարների եռյակը, ըստ ԶՀԱՎԿ-ի գնահատման, եզրափակում Է Ֆրանսիան. «Հինգերորդ հանրապետության» ՍեւՌՏ-ի արտահանման ծավալը կազմել Է 7,874 մլրդ դոլար կամ համաշխարհային մատակարարումների 8,5 տոկոսը: 2012 թվականի համեմատությամբ, այս ցուցանիշը Փարիզն ավելացրել Է գրեթե կրկնակի:
Սպառազինություններ արտահանող երկրների վարկանիշի հաջորդ տեղերն զբաղեցնում են Գերմանիան, Մեծ Բրիտանիան, Իսրայելը, Իտալիան, Իսպանիան, Չինաստանը եւ Շվեյցարիան (համապատասխանաբար չորսից մինչեւ տասներորդ տեղերը):

ЦАМТО: мировая торговля оружием достигла уровня холодной войны
Объем мирового экспорта вооружений ивоенной техники (ВиВТ) за2015 год составит порядка 92,8 миллиарда долларов – таких крупных масштабов торговля оружием непринимала современ окончания холодной войны, рассказал РИА Новости впонедельник представитель Центр анализа мировой торговлей оружием.
Еще одна заметная тенденция уходящего года – значительный рост теневых, нелегальных поставок оружия всвязи сростом активности "Исламского государства" (ДАИШ). Подсчитать их точный объем попонятным причинам непредставляется возможным,сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости.
"В 2015 году объем мирового экспорта-импорта обычных вооружений составит, пооценке ЦАМТО, неменее 92,8 миллиарда долларов. Это самый высокий результат смомента окончания эпохи холодной войны",— сказал собеседник агентства.
Последние годы мировой экспорт вооружений стремительно растет. Так, в2012 году его объем составил 57 миллиардов долларов, в2014 году – почти 74,4 миллиарда. По словам аналитика, столь высокий прирост связан сначалом поставок поряду "мегаконтрактов" США состранами Ближнего Востока, прежде всего сСаудовской Аравией.
Первую тройку стран-экспортеров вооружений составляют США, Россия иФранция. Предсказуемый лидер рынка ВиВТ, Америка в2015 году продала военную технику зарубеж насумму 41,548 миллиарда долларов, что составляет 44,77% отобщемирового объема оборонного экспорта.
С большим отрывом "серебро" уходящего года взяла Россия собъемом экспорта оружия 13,944 миллиарда долларов (15% общемировых поставок). Замыкает тройку лидеров, согласно оценке ЦАМТО, Франция— объем экспорта ВиВТ "пятой республики" составил 7,874 миллиарда долларов, или8,5% отобщемировых поставок. По сравнению с2012 годом, этот показатель Париж нарастил почти вдва раза.
Далее рейтинг экспортеров вооружений выглядит следующим образом: Германия, Великобритания, Израиль, Италия, Испания, Китай иШвейцария (с четвертое подесятые места соответственно).