Աշխարհի տարբեր երկրների 20 ինտերակտիվ ռոբոտներն արդեն Հայաստանում են ու սպասում են այցելուների
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Երևանում մեկ ամիս կգործի տեխնոլոգիական գերտերություններից բերված ամենատարբեր գործառույթներ կատարող ռոբոտների ցուցահանդեսը: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` կայացավ «Ռոբոտների շքերթ» (Бал роботов) ցուցահանդեսի բացման արարողությունը: Այն տարածաշրջանում կազմակերպվում է առաջին անգամ «Ռոբոտների կորպորացիա» ռուսական ընկերության կողմից` «Ամերիաբանկ»-ի անմիջական նախաձեռնությամբ:
Ցուցահանդեսի բացման հանդիսավոր արարողությանը մասնակցեց Երևանի քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը, ռոբոտատեխնիկայի ոլորտում իրենց ներդրումն ունեցող ընկերությունների ներկայացուցիչներ, արվեստի և մշակույթի գործիչներ, «Ամերիա» ընկերությունների խմբի անձնակազմը:
Միջոցառման պատվավոր հյուրերը երեխաներն էին, ամենասկզբում նրանց ողջունեց «Մանկական Եվրատեսիլ 2015» երգի մրցույթի Հայաստանի ներկայացուցիչ Միկա Վարոսյանը, այնուհետև տեղի ունեցավ երկար սպասցված հանդիպումը հայտնի ու անհայտ ռոբոտների հետ:
«Ռոբոտների շքերթ» նախագծի գլխավոր պրոդյուսեր Իգոր Նիկիտինը հայտնեց իր ուրախությունը Երևանում հյուրընկալվելու համար` նշելով, որ իրենք մեծ աշխատանք են տարել այստեղ ցուցահանդեսով հանդես գալու համար: «Մենք ճանաչում ենք շատ հայ տաղանդավոր մասնագետների, ովքեր զբաղվում են ծրագրավորմամբ, տեղեկատվական տեխնոլոգիաներով: Հույս ունենք, որ այս ցուցադրությունը կօգնի գտնել նոր երիտասարդների, բացահայտել ռոբոտաշինության ոլորտի նոր տաղանդների, որը ամենահեռանկարային ոլորտն է աշխարհում»,-ասաց Նիկիտինը: Նա շնորհակալություն հայտնեց «Ամրիաբանկ»-ին, առանց որի աջակցության հնարավոր չէր կլինի ցուցահանդեսի անցկացումը:
«Ամերիաբանկ»-ի գլխավոր տնօրեն Արտակ Հանեսյանի խոսքով` այս միջոցառմամբ ցանկանում են մարդկանց, հատկապես, փոքրիկներին հաղորդակից դարձնել նորարարությանը, ռոբոտներին, դրանց պատմությանը, աշխարհում ռոբոտաշինության զարգացման արդյունքներին: Բացի այդ` նախագիծը նաև բարեգործական ուղղվածության է: «Հավաքագրված շահույթի մեծ մասն ուղղվելու է լեյկիմիայով հիվանդ երեխաների բուժմանը: Մենք այդ ուղղությանը միշտ աջակցություն ցուցաբերել ենք: Նախորդ տարիներին աճուրդներ էինք կազմակերպում ու դրանց միջոցով հավաքագրված միջոցներն ուղղում էինք հիվանդ երեխաների բուժմանը: Այս տարի որոշեցինք նախաձեռնել այլ միջոցառում, որը և բարեգործական կլինի, և ուսուցողական, ինչու չէ նաև զվարճանք փոքրիկների համար Ամանորի նախաշեմին»,-ավելացրեց «Ամերիաբանկ»-ի գլխավոր տնօրենը:
Ցուցահանդեսն անցկացվում է «Երևան Մոլ» առևտրի և զվարճանքի կենտրոնի գործարանային շնչով ձևավորված սրահում:
Ցուցահանդեսում ներկայացված են Անգլիայի, ԱՄՆ-ի, Ճապոնիայի, Ռուսաստանի, Իռլանդիայի և այլ երկրների 20 ինտերակտիվ ռոբոտներ, այդ թվում` Տեսպիան հայտնի դերասան ռոբոտը, թերապևտիկ հատկություններով օժտված Պերոն , Մատուցող ռոբոտ Յոշան, ռոբոֆուտբոլը, ռոբոտ Պինգ-պոնգը, արդյունաբերական առաջադրանքներ կատարող Բակսթերը, նաև հայկական ռոբոտատեխնիկայի լավագույն նմուշները:
Ցուցահանդեսի ծրագիրը ներառում է պարող ռոբոտների շոու, կվադրո-կոպտերների գոտի, ռոբոտների լաբորատորիա, Lego ուղեղների գրոհ, ռոբոտների ծրագրավորում, ռոբոտուշկա: Ցուցահանդեսը բաց է դեկտեմբերի 9-ից հունվարի 10-ը, հանգստյան օրերն են 2015 թվականի դեկտեմբերի 31-ն ու 2016-ի հունվարի 1-ը:
Տոմսերը վաճառվում են Երևանի բոլոր տոմսարկղերում, նաև «Երևան Մոլ»-ում: Տոմսերը կարելի է ձեռք բերել նաև օնլայն` cult.am կայքի միջոցով: Աշխատանքային օրերին երեխաների համար դրանք կարժենան 2200 դրամ, իսկ հանգստյան օրերին` 3300 դրամ: Մեծահասակների տոմսերը, համապատասխանաբար, կլինեն 2900 և 3900 դրամ: Դպրոցական կոլեկտիվ հայտերի համար հատուկ փաթեթներ կգործեն:
«Ռոբոտների շքերթ» ցուցահանդեսն առաջին անգամ անցկացվել է Մոսկվայում 2014-ին և դարձել է Ռուսաստանի ամենահաջողված ցուցահանդեսային նախագիծը:

World's best robots reached Yerevan
YEREVAN, DECEMBER 9, ARMENPRESS. The exhibition "Ball of robots" was opened In Yerevan, December 8, passing for the first time in the region. The exhibition is presented at the initiative of Ameriabank In the capital of Armenia.
The exhibition features more than 20 interactive robots from the UK, the US, Russia, Ireland and other countries, including the famous English robot humanoid actor Tespian, Japanese robot Paro, allowing advantage zootherapy, Ukrainian robot waiter Yosha, Robofootball from South Korea, Robot ping pong, an American robot "Baxter" performing industrial tasks, and other interesting robots with different functionalities as well as the best examples of the Armenian robotics.
Mayor of Yerevan Taron Margaryan, prominent entrepreneurs of the domestic sphere of robotics, culture and art figures, representatives of the partners of the event, as well as personnel of the Group "Ameria" came to get introduced with the wonders of technology .Honorable guests were the children who were able to socialize, play and take pictures with magic robots. The event was made by Mika Varosyan, runner-up at the Junior Eurovision Song Contest 2015.
"The exhibition aims to introduce children and adults with the achievements of engineering thinker robots brought from around the world, as well as the prospects of development of robotics. However, it is a charity event. The majority of the proceeds will be directed to the treatment of children with leukemia," Artak Hanesyan , Ameriabank Director General- Chairman of Board. said. It is attached a special attention to educational objectives of the project: to the selection of robots parties related materials, excursions and so on.
Director GeneralatYerevan Mall Vazrik Sekoyan in his turn said he was happy to have contributed to this initiative, promoting the development of engineering creativity in Armenia and aimed at the financial support of children with leukemia.
This fascinating exhibition will be held from December 09 untilJanuary 10, 2016 (closed days: December 31 and January 01) at YerevanMall. Special discount rates are offered for children: AMD 2200 onweekdays and AMD 3300 on weekends. Adult tickets will cost AMD 2900and AMD 3900 respectively. Special rates for group school tours arealso available. The tickets are available also online at cult.am.
Giving high importance to the role of this event in social life inArmenia, Ameriabank has involved its partners in the organizationprocess. Major partners of the Ball of Robots are Yerevan Mall andYerevan Production, while "INGO ARMENIA" ICJSC provides insurancefor robots and "Panarmenian Media Group" CJSC informational support. Partners are Aray Electronics Chain, Technolife, Russkoye Radio andRadio Van, Matit, Creato and The Twenty Two design companies, TumoCenter for Creative Technologies, UITE, Ayb School, UNITY Production,GAT Cutting, ImYerevan.com and cult.am and Astghik Publishing House
To recall, Ameriabank CJSC is a universal bank offering corporate,investment and retail banking services in a comprehensive package ofbanking solutions. The sole shareholder of the Bank is Ameria GroupCY Ltd.