Հռոմի պապը կենսականորեն կարեւոր Է համարել մուսուլմանների հետ քրիստոնյաների երկխոսությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հռոմի Ֆրանցիսկոս պապը նոյեմբերի 26-ին Քենիայի քրիստոնյաների եւ մուսուլմանների համայնքների առաջնորդներին հայտարարել Է, որ նրանք այլընտրանք չունեն եւ պետք Է երկխոսություն վարեն վերջին ժամանակներս ծայրահեղականների կողմից կատարվող հարձակումների ֆոնին, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը՝ հղում անելով The Washington Post ամերիկյան հրատարակությունը:
«Այժմ ես մտածում եմ մեր այն ընդհանուր հավատի կարեւորության մասին, որ Աստվածը, որին մենք ջանում ենք ծառայել, խաղաղության Աստված Է»,-ասել Է քահանայապետը համայնքների ղեկավարների հետ կայացած հանդիպման ժամանակ:
Քենիա ժամանելուց հետո, որտեղից սկսվել Է Հռոմի պապի աֆրիկյան շրջագայությունը, նա հայտարարել Է, որ կրոնը չի կարող օգտագործվել բռնությունն արդարացնելու համար, եւ ցավ Է հայտնել այն բանի համար, որ «շատ հաճախ երիտասարդներին արմատականներ են դարձնում հանուն կրոնի, որպեսզի գժտություն ու վախ տարածեն»:

Папа римский назвал жизненно важным диалог христиан с мусульманами
Папа римский Франциск заявил в четверг лидерам христианской и мусульманской общин Кении, что у них нет альтернативы, кроме как вести диалог на фоне нападений в последнее время экстремистов. Как передает Арменпресс со ссылкой на INTERFAX.RU, об этомсообщает американское издание The Washington Post.
"Сейчас я думаю о важности нашей общей веры в то, что Господь, которому мы стараемся служить, это Господь мира", - сказал понтифик во время встречи с лидерами общин.
По прибытии в Кению, откуда началось его африканское турне, папа римский заявил, что религия не может использоваться для оправдания насилия, и выразил огорчение тем, что "очень уж часто из молодых людей делают радикалов во имя религии, чтобы сеять раздор и страх".