Թուրքիայի կողմից խփված Սու-24-ի երկրորդ օդաչուն փրկվել է
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ֆրանսիայում ՌԴ-ի դեսպան Ալեքսանդր Օռլովը նոյեմբերի 25-ին հայտարարել Է, որ սիրիական բանակի զինվորականները գտել ու տարհանել են Թուրքիայի օդուժի կողմից Սիրիայի տարածքում խփված Սու-24-ի օդաչուներից մեկին:«Երկրորդ օդաչուին գտել ու տեղափոխել Է սիրիական բանակը», ասել Է դեսպանը Europe-1 ֆրանսիական ռադիոկայանի եթերում:
Օդաչուի ողջ լինելու և ռազմաբազա տեղափոխվելու տեղեկությունը հաստատեց նաև ՌԴ պաշտպանության նախարար Սերգեյ Շոյգուն:
ՌԴ պաշտպանության նախարարության տվյալներով՝ խփված ինքնաթիռի օդաչուներից մեկն սպանվել է կատապուլտվելուց հետո գետնից գնդակոծման հետեւանքով: Բացի այդ, ուղղաթիռի գնդակոծման հետեւանքով զոհվել է ռուս մի զինծառայող, ուղղաթիռ, որն ուղարկվել էր որոնողա-փրկարարական գործողություն անցկացնելու համար:

Посол РФ во Франции подтвердил спасение пилота сбитого Турцией Су-24
Российский посол во Франции Александр Орлов в среду заявил, что военные сирийской армии подобрали одного из пилотов Су-24, который был сбит ВВС Турции на территории Сирии.
"Второго пилота подобрала сирийская армия", - сказал посол в эфире французской радиостанции Europe-1.
Накануне в Сирии турецкими ВВС был сбит российский бомбардировщик Су-24. В Минобороны РФ сообщили, что один из пилотов, вероятно, погиб от рук проживающих в районе крушения туркоманов,сообщает Арменпресс со ссылкой на INTERFAX.RU.
Они же подбили российский вертолет Ми-8, который вел поиски летчиков. Погиб один морской пехотинец.
В Минобороны во вторник уточняли, что остальных членов поисково-спасательной операции эвакуировали на российскую базу в Латакии, но операция по поиску второго пилота продолжается.