Հայերը եվրոպացի են. ԵՄ դեսպանը ցանկանում է Հայաստանում ավելի շատ ԵՄ դրոշներ տեսնել
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանում Եվրամիության պատվիրակության ղեկավար, դեսպան Պյոտր Սվիտալսկին կարծում է, որ պետք է ՀՀ-ում ԵՄ ծրագրերի տեսանելիության մակարդակը բարձրացնել: Նրա գնահատականով` ընթացիկ տարում Հայաստան-ԵՄ համագործակցության շրջանակներում 15 միլիոն եվրոյի ծրագրերի իրականացումը լուրջ ներդրում է: «Վրաստանը, որը Հայաստանից իր չափերով մեծ է եւ Ասոցացման համաձայնագրի մաս է, ստանում է 100 մլն եվրո:Իսկ ինչ են արվում մեր կողմից տրվող գումարները. դրանք ծախսվում են Հայաստանում իրականացվող ծրագրերի վրա: Մեր ներդրումները բավական բազմազան են` կոշտ աղբի վերամշակման, ջրի մաքրման, դատարանների համար նոր շինությունների կառուցման աշխատանքներից մինչև մարդու իրավունքների պաշտանության ամրապնդման ծրագրեր: Ֆինասնական մեծ փաթեթ է ներդրվել արդարադատության բարեփոխումների, մարդու իրավունքների պաշտպանության համար»,-«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` ասաց Պյոտր Սվիտալսկին:
ԵՄ դեսպանը հավելեց, որ իրենց աշխատանքն ավելի շատ գնահատման կարիք ունի, դրանք ավելի մեծ տեսանելիության են արժանի: «Ես կուզենայի ավելի շատ ԵՄ դրոշներ տեսնել Հայաստանում, դա նաև ձեր դրոշն է: Սա այն դրոշն է, որը Եվրամիությունը կիսում է Եվրոպայի խորհրդի հետ, իսկ Հայաստանը ԵԽ-ի անդամ է: Դուք ունեք ձեր շատ լուրջ եվրոպական հավաստագիրը, մի վախեցեք ցույց տալ, որ դուք եվրոպացի եք»,-եզրափակեց Հայաստանում ԵՄ պատվիրակության ղեկավարը:

Armenians are European: EU Ambassador wishes to see more EU flags in Armenia
YEREVAN, NOVEMBER 19, ARMENPRESS. Head of the EU Delegationto Armenia,AmbassadorPiotr Switalski thinks that it EU projects implemented in Armenia should be more intensively illustrated. According to his assessment, the projects worth 15 million-euro that have been implemented in Armenia during the current year within the framework of EU-Armenia cooperation is a serious investment. ‘’Georgia which is larger than Armenia and is part of Association agreement, receives 100 million Euros. And what is the money allocated by us spent on: they are spent on the implementation of projects in Armenia. Our investments are rather diverse, solid waste management, water purification, construction of new buildings for courts or projects directed at reinforcement of human rights”, ‘’Armenpress’’ reports, Piotr Switalski said.
EU Ambassador added that their works needs more appreciation; they need to be more visible. ‘’I would like to see more EU flags in Armenia; it is also your flag. This is the flag that the EU shares with the Council of Europe, and Armenia is a member of it. You have a very serious European certificate. Do not be afraid to show that you are European’’, head of the EU Delegationto Armenia concluded.