Հայաստանը կարող է աշխարհում դիրքավորվել իր ՏՏ արտադրանքով. Եվգենի Կասպերսկի
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Աշխարհում լայն ճանաչում ունեցող «Կասպերսկի Լաբորատորիա» ընկերության գլխավոր տնօրեն ԵվգենիԿասպերսկին:
ՏՏ ոլորտում համաշխարհային ներդրման համար ՀՀ Նախագահի 2015 թվականի մրցանակին արժանալը համարում է անսպասելի, բայց միևնույն ժամանակ շատ հաճելի: «Եվ զարմացա, և միևնույն ժամանակ հպարտություն զգացի, երբ ստացա այդ մրցանակը: Այն, կարելի է ասել, իրականության արտացոլումն է: Թվային տեխնոլոգիաները, որոնք շատ տարիներ առաջ են մշակվել, ցավոք անվտանգ չեն այսօր, ենթարկվում են ամենատարբեր հարձակումների, և կիբերանվտանգությունը հայտնվում է բոլորի ուշադրության կենտրոնում: Այնպես, որ շատ ուրախ եմ ու հպարտ, որ ստացել եմ այս մրցանակը, մյուս կողմից` սա այն իրավիճակի ինդիկատորն է, որում գտնվում է ողջ համաշխարհային կիբեր տարածությունը»,- «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում նշեց Եվգենի Կասպերսկին:
Նա համոզված է, որ նպատակաուղղված աշխատանքի դեպքում Հայաստանը կարող է աշխարհում դիրքավորվել իր ՏՏ արտադրանքով: Նրա խոսքով` հայկական մտածելակերպը, ավանդույթներն ու կրթական հաջողությունները ՏՏ ոլորտում հսկայական ներուժի մասին են վկայում: «Կան որոշ ազգեր, որոնք ավելի շատ մաթեմատիկական հակումներ ունեն, մյուսները լավ ծրագրավորողներ են, ձեզ մոտ իրականում ներուժը շատ մեծ է, քանի որ շատ մաթեմատիկոսներ կան, շատ գիտնականներ: Կարևորը` մեծ ուշադրություն հատկացնել կրթությանը, զարգացնել համալսարանական ծրագրերը»,-ասաց Կասպերսկին:
Անդրադառնալով Հայաստանում «Կասպերսկի Լաբորատորիա»-ի մասնաճյուղի աշխատանքներին` կիբերանվտանգության մասնագետը հայտնեց, որ մտադիր են ընդլայնել իրենց գործունեությունը, այդ թվում` Հայաստանում: «Մենք ոչ միայն զբաղվում ենք մեր նախորդ ծառայությունների, ապրանքների զարգացմամբ, այլև պլանավորում ենք աշխատել նոր ուղղություններով, օրինակ, տեղեկատվական տեխնոլոգիաների անվտանգության աուդիտի հարցերով, ինչը ցանկանում ենք ներդնել նաև Հայաստանում»,-նշեց Եվգենի Կասպերսկին:
Նոյեմբերի 17-ին ՀՀ Նախագահի նստավայրում կայացավ «Կասպերսկի լաբորատորիա» ընկերության տնօրեն Եվգենի Կասպերսկուն ՏՏ ոլորտում համաշխարհային ներդրման համար ՀՀ Նախագահի 2015 թվականի մրցանակի շնորհման հանդիսավոր արարողությունը: Եվգենի Կասպերսկին կիբերանվտանգության աշխարհահռչակ մասնագետ ու հաջողակ ձեռնարկատեր է: «Կասպերսկի լաբորատորիան» համարվում է կիբերանվտանգության լուծումների աշխարհի մեծագույն մասնավոր ընկերություններից մեկը: Այն ունի 40 տարածաշրջանային գրասենյակներ աշխարհի 200 երկրներում, այդ թվում` Հայաստանում:

Армения может позиционировать себя в мире своей ИТ отраслью: Евгений Касперский
Евгений Касперский, который был удостоен премии президента Армении за весомый вклад в ИТ отрасль за 2015 год, выразил свою благодарность по этому поводу.
«Я удивился и почувствовал гордость, когда получил эту премию. Цифровые технологии, которые были разработаны много лет назад, к сожалению, не так безопасны. Они подвержены атакам, и кибербезопасность – в центре всеобщего внимания. Так что, я рад и горд этой премией; это еще и индикатор, показывающий положение всего кибер-пространства»,-сказал в беседе с «Арменпресс» Евгений Касперский. Он уверен, что Армения может позиционировать себя в мире своей ИТ отраслью. «Есть народы, у которых лучше развита склонность к математике, другие – хорошие программисты; у вас – высокий потенциал, есть много математиков, ученых. Главное – уделять внимание образованию, развивать университетские программы»,-сказал он.
По поводу работы отделения «Лаборатория Касперского» в Армении он сказал, что намерен расширить его деятельность. «Мы планируем работать по новым направлениям, например, аудит безопасности ИТ технологий. Мы хотим внедрить это и в Армении»,- сказал Евгений Касперский.
17-го ноября впрезидентской резиденции состоялась церемония награждения Евгения Касперского, который был удостоен премии президента Армении за весомый вклад в ИТ отрасль за 2015 год. Евгений Касперский – всемирно известный специалист по кибербезопасности и удачливый предприниматель. «Лаборатория Касперского» считается одним из крупнейших частных предприятий. Она имеет отделения в 200 странах мира, в том числе, в Армении.