Հայաստանը կարող է աշխարհում դիրքավորվել իր ՏՏ արտադրանքով. Եվգենի Կասպերսկի
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Աշխարհում լայն ճանաչում ունեցող «Կասպերսկի Լաբորատորիա» ընկերության գլխավոր տնօրեն ԵվգենիԿասպերսկին:
ՏՏ ոլորտում համաշխարհային ներդրման համար ՀՀ Նախագահի 2015 թվականի մրցանակին արժանալը համարում է անսպասելի, բայց միևնույն ժամանակ շատ հաճելի: «Եվ զարմացա, և միևնույն ժամանակ հպարտություն զգացի, երբ ստացա այդ մրցանակը: Այն, կարելի է ասել, իրականության արտացոլումն է: Թվային տեխնոլոգիաները, որոնք շատ տարիներ առաջ են մշակվել, ցավոք անվտանգ չեն այսօր, ենթարկվում են ամենատարբեր հարձակումների, և կիբերանվտանգությունը հայտնվում է բոլորի ուշադրության կենտրոնում: Այնպես, որ շատ ուրախ եմ ու հպարտ, որ ստացել եմ այս մրցանակը, մյուս կողմից` սա այն իրավիճակի ինդիկատորն է, որում գտնվում է ողջ համաշխարհային կիբեր տարածությունը»,- «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում նշեց Եվգենի Կասպերսկին:
Նա համոզված է, որ նպատակաուղղված աշխատանքի դեպքում Հայաստանը կարող է աշխարհում դիրքավորվել իր ՏՏ արտադրանքով: Նրա խոսքով` հայկական մտածելակերպը, ավանդույթներն ու կրթական հաջողությունները ՏՏ ոլորտում հսկայական ներուժի մասին են վկայում: «Կան որոշ ազգեր, որոնք ավելի շատ մաթեմատիկական հակումներ ունեն, մյուսները լավ ծրագրավորողներ են, ձեզ մոտ իրականում ներուժը շատ մեծ է, քանի որ շատ մաթեմատիկոսներ կան, շատ գիտնականներ: Կարևորը` մեծ ուշադրություն հատկացնել կրթությանը, զարգացնել համալսարանական ծրագրերը»,-ասաց Կասպերսկին:
Անդրադառնալով Հայաստանում «Կասպերսկի Լաբորատորիա»-ի մասնաճյուղի աշխատանքներին` կիբերանվտանգության մասնագետը հայտնեց, որ մտադիր են ընդլայնել իրենց գործունեությունը, այդ թվում` Հայաստանում: «Մենք ոչ միայն զբաղվում ենք մեր նախորդ ծառայությունների, ապրանքների զարգացմամբ, այլև պլանավորում ենք աշխատել նոր ուղղություններով, օրինակ, տեղեկատվական տեխնոլոգիաների անվտանգության աուդիտի հարցերով, ինչը ցանկանում ենք ներդնել նաև Հայաստանում»,-նշեց Եվգենի Կասպերսկին:
Նոյեմբերի 17-ին ՀՀ Նախագահի նստավայրում կայացավ «Կասպերսկի լաբորատորիա» ընկերության տնօրեն Եվգենի Կասպերսկուն ՏՏ ոլորտում համաշխարհային ներդրման համար ՀՀ Նախագահի 2015 թվականի մրցանակի շնորհման հանդիսավոր արարողությունը: Եվգենի Կասպերսկին կիբերանվտանգության աշխարհահռչակ մասնագետ ու հաջողակ ձեռնարկատեր է: «Կասպերսկի լաբորատորիան» համարվում է կիբերանվտանգության լուծումների աշխարհի մեծագույն մասնավոր ընկերություններից մեկը: Այն ունի 40 տարածաշրջանային գրասենյակներ աշխարհի 200 երկրներում, այդ թվում` Հայաստանում:

Eugene Kaspersky: Armenia can secure position in the world with its IT products
YEREVAN, NOVEMBER 18, ARMENPRESS. Eugene Kaspersky, Director General of Kaspersky Lab and the winner of the 2015 Republic of Armenia Presidential Award in the Sphere of Information Technologies (IT) says that the award was unexpected but very pleasing at the same time.
“I got surprised but felt proud when I received the award. I can say that this is the reflection of the reality. Digital technologies, developed many years ago, aren’t safe nowadays unfortunately, they are subjected to various attacks and so cyber security appears in everyone’s spotlight. So I am very glad to receive the award, on the other had this is the indicator of the situation that the global cyberspace finds itself in,” Eugene Kaspersky emphasized.
He is convinced that in case of targeted activities Armenia can secure a position in the world with IT products. As he points out, Armenian mentality, traditions and achievements in education speak of great potential in the IT sector. “There are peoples that are good at mathematics, others are good programmers, in reality you have a great potential as you have many mathematicians and scientists. It is significant to pay much attention to education, develop university programs,” Kaspersky said.
Kaspersky, who was bestowed the award for his global contribution to the IT area, has made a considerable input in the area of high technologies. He is also a world-class specialist in the area of cybersecurity and the Director General of Kaspersky Lab – one of the leading private companies in the area. Kaspersky Lab is one of the biggest private companies in the sphere of cybersecurity. It has 40 regional branches in 200 countries including Armenia.