ՉԺՀ-ում տարեկան 3 միլիոնով ծնելիության աճ են կանխատեսում «մեկ երեխայի» քաղաքականությունից հրաժարվելուց հետո
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Չինաստանում ամեն տարի լրացուցիչ մինչեւ 3 միլիոն երեխայի ծնունդ Է սպասվում այն բանից հետո, երբ ՉԺՀ-ի իշխանություններըը հրաժարվեցին «մեկ ընտանիք՝ մեկ երեխա» քաղաքականությունից: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, նոյեմբերի 10-ին հաղորդել են տեղական ԶԼՄ-ները:
Այս միտումը կդիտվի առաջիկա հինգ տարվա ընթացքում, նշվում Է հաղորդագրություններում, որոնցում հղում Է արվում ՉԺՀ-ի առողջապահության եւ պլանային մանկածնության գործերի պետական կոմիտեի նախագահի տեղակալ Վան Պեյանին:
Նրա խոսքով՝ դա թույլ կտա մասամբ լուծել զբաղված բնակչության թվաքանակի կրճատման խնդիրը:
Հոկտեմբերի վերջին Չինաստանի կոմունիստական կուսակցությունն ընտանիքներին թույլատրել Է երկրորդ երեխան ունենալ:

В Китае спрогнозировали рост рождаемости на 3 млн человек в год после отказа от политики "одного ребенка"
Появление до 3 млн детей дополнительно каждый год ожидается в Китае после отказа властей КНР от политики "одна семья - один ребенок", сообщают во вторник местные СМИ.
Подобная тенденция будет наблюдаться в течение ближайших пяти лет, отмечается в сообщениях со ссылкой на заместителя председателя Государственного комитета КНР по делам здравоохранения и планового деторождения Ван Пэйаня.
По его словам, это позволит частично решить проблему сокращения количества занятого населения,сообщает Арменпресс со ссылкой на INTERFAX.RU.