Հայաստանում նոյեմբերի 6-ի դրությամբ ընտրելու իրավունք ունի 2.554.332 քաղաքացի
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ի կատարումն Հայաստանի Հանրապետության ընտրական օրենսգրքի 6-րդ հոդվածի 8-րդ մասի, ՀՀ Սահմանադրության փոփոխությունների հանրաքվեի ժամանակ` քվեարկության օրվանից առաջ 30-րդ, 20-րդ, 10-րդ և քվեարկության նախորդ օրը, ՀՀ ոստիկանությունը հրապարակում է ՀՀ ընտրողների ռեգիստրում ընդգրկված քվեարկությանը մասնակցելու իրավունք ունեցող անձանց ընդհանուր թիվը` նշելով նաև յուրաքանչյուր լրացուցիչ ցուցակում ընդգրկված մասնակիցների թիվը:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ ոստիկանության հասարակայնության հետ կապերի եւ լրատվության վարչությունից, քվեարկության օրվանից30 օր առաջՀՀ ընտրողների ռեգիստրում ընդգրկված հանրաքվեի մասնակիցների ընդհանուր թիվն է 2.554.332, որից այլ համայնքի հաշվառում ունեցող, ըստ հաշվառման վայրի հանրաքվեի մասնակիցների ցուցակից ժամանակավորապես հանված և ըստ քվեարկելու օրը գտնվելու վայրի հանրաքվեի տեղամասի քվեարկողների լրացուցիչ ցուցակ ընդգրկված` 41, ՀՀ հաշվառում չունեցող, քվեարկության օրը ՀՀ-ում գտնվելու վայրի մոտակա հանրաքվեի տեղամասի քվեարկողների լրացուցիչ ցուցակ ընդգրկված` 1, քվեարկության օրը հանրաքվեի տեղամասեր գործուղվող, իրենց հաշվառման վայրի քվեարկողների ցուցակից հանված և հանրաքվեի տեղամասում քվեարկող ոստիկաների լրացուցիչ ցուցակ ընդգրկված` 0, ստացիոնար բուժում իրականացնող բժշկական հաստատությունում քվեարկությանը մասնակցող քվեարկողների լրացուցիչ ցուցակ ընդգրկված` 0:

По состоянию на 6 ноября в Армении право на голосование имеют 2.554.332 граждан
В соответствии с ч. 8, ст. 6 Избирательного кодекса Республики Армения, за 30, 20, 10 дней и буквально накануне выборов, полиция Армении публикует общее число избирателей, зарегистрированных в избирательном регистре и имеющих право на голосование, отмечая также число включенных в каждый дополнительный список избирателей.
Как сообщают «Арменпресс» в пресс-службе Полиции РА, за 30 дней до выборов число избирателей, включенных в регистр, составило 2.554.332 человек, из которых 41 человек - избиратели, зарегистрированные в другой общине, временно исключенные из списка избирателей по месту регистрации и включенные в дополнительный список избирателей избирательного участка по месту нахождения в день голосования. 1 человек - избиратель, не имеющий регистрации в Армении, включенный в дополнительный список избирателей на ближайшем участке от места нахождения в Армении в день голосования. Избиратели, направляемые в день голосования на избирательные участки, снятые из списков избирателей по месту своей регистрации, и полицейские, голосующие на избирательных участках, - 0. Избиратели, проходящие стационарное лечение в медицинских учреждениях и участвующих в голосовании по дополнительным спискам.