Մերկելն անհրաժեշտ Է համարում փոփոխություններ կատարել Դուբլինի համաձայնագրում
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Գերմանիայի կանցլեր Անգելա Մերկելն անհրաժեշտ Է համարում փոփոխություններ մտցնել Դուբլինի համաձայնագրում, ըստ որի Եվրամիության պետությունները պետք Է պահպանեն արտաքին սահմանները եւ գրանցեն գաղթականներին: Այս մասին կառավարության ղեկավարը նոյեմբերի 4-ին հայտարարել Է Դյուսելդորֆում, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը՝ հղում անելով DPA լրատվական գործակալությանը:
«Դուբլինի համաձայնագիրն այնքան շատ թույլ տեղեր ունի, որ մենք ամեն դեպքում ստիպված ենք լինելու փոխելու այն»,- ասել Է Մերկելը: Գաղթականների վիթխարի հոսքը հանգեցնում Է այն բանին, որ այլես չի ստացվում ամբողջությամբ ապահովել արտաքին սահմանների պահպանությունը, նշել Է նա:
«Մենք կոոպերացման կարիք ունենք այն երկրի հետ, որտեղից գաղթականները ժամանում են մեզ մոտ, որպեսզի միասին ձեռնարկենք սահմաննների պաշտպանության միջոցներ»,- ընդգծել Է կանցլերը, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Меркель считает необходимым внести изменения в Дублинское соглашение
Канцлер ФРГ Ангела Меркель считает необходимым внести изменения в Дублинское соглашение, согласно которому государства ЕС должны охранять внешние границы и регистрировать беженцев. Как сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс,oб этом глава правительства заявила в среду в Дюссельдорфе.
"Дублинское соглашение имеет столько слабых сторон, что нам его придется в любом случае изменить", - сказала Меркель. Огромный наплыв беженцев приводит к тому, что охрану внешних границ больше не получается обеспечить в полной мере, отметила она.
"Мы нуждаемся в кооперации со страной, из которой беженцы прибывают к нам, чтобы вместе принять меры по защите границ", - подчеркнула канцлер.