Հռոմի պապը եւ Իրանի նախագահը հանդիպում կանցկացնեն Վատիկանում
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Իրանի նախագահ Հասան Ռոուհանին նոյեմբերի 14-ին հանդիպում կունենա Հռոմի Ֆրանցիսկոս պապի հետ: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հոկտեմբերի 22-ին հայտնել են Վատիկանում:
Մինչ այդ Իրանի նախագահը Վատիկան Է այցելել 1999 թվականին: Այն ժամանակ Իրանի նախագահի պաշտոնն զբաղեցնող Մոհամադ Խաթամին Վատիկանում հանդիպում Է ունեցել հանգուցյալ Հովհաննես Պողոս Երկրորդի հետ: Դրանից հետո նա 2005 թվականին ժամանել Է Վատիկան՝ մասնակցելու Հովհաննես Պողոս Երկրորդի հուղարկավորությանը:
Լատինամերիկյան հրատարակությունների հաղորդագրությունների համաձայն՝ Իտալիա Ռոուհանիի այցը տեղի կունենա նոյեմբերի 14-15-ին: Ուղեւորության ընթացքում նա կհանդիպի նաեւ Իտալիայի վարչապետ Մատեո Ռենցիի եւ երկրի նախագահ Սերջո Մատարելլայի հետ, հաղորդել Է «Ինտերֆաքս» գործակալությունը:

Папа римский в середине ноября встретится с президентом Ирана
Президент Ирана Хасан Рухани 14 ноября встретится с папой римским Франциском. Как передает Арменпресс со ссылкой на INTERFAX.RU, об этомсообщили в четверг в Ватикане.
До этого президент Ирана посещал Ватикан в 1999 году. Занимавший в тот момент пост иранского президента Мохаммад Хатами встречался в Ватикане с покойным Иоанном Павлом II. После этого он приезжал в Ватикан на похороны Иоанна Павла II в 2005 году.
По сообщениям латиноамериканских изданий, визит Рухани в Италию продлится с 14 по 15 ноября. В ходе поездки он также встретится с премьер-министром Италии Маттео Ренци и президентом страны Серджо Маттареллой.