90 տարի առաջ ծնվել է Մարգարեթ Թեթչերը
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: 2015 թվականի հոկտեմբերի 13-ին լրանում է Մարգարեթ Թեթչերի՝ Մեծ Բրիտանիայի վարչապետի պաշտոնն զբաղեցրած միակ կնոջ 90-ամյակը, տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը:
1970-ական թվականներից կեսերից Թեթչերն սկսեց խստիվ քննադատել ԽՍՀՄ-ի քաղաքականությունը: Ի պատասխան նրա ելույթներից մեկի՝ 1976 թվականին «Կռասնայա զվեզդա» թերթում նրան անվանեցին «երկաթյա տիկին»: Մեծ Բրիտանիայում նման բնորոշումը դրական արձագանք գտավ, եւ շուտով Թեթչերն ամբողջ աշխարհում հայտնի դարձավ որպես «երկաթյա տիկին»: Նրան նաեւ անվանում էին «բրիտանական կաբինետի միակ տղամարդը» եւ «ՆԱՏՕ-ի ամենաուժեղ տղամարդը»:
Թեթչերի ամենասիրած մեջբերումներից մեկը Սոֆոկլեսի հետեւյալ ասույթն էր. «Հերիք Է՝ կնոջը մեկ անգամ հավասարեցնել տղամարդուն եւ նա կսկսի գերազանցել նրան», հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

90 лет назад родилась Маргарет Тэтчер
13 октября 2015 г. исполняется 90 лет со дня рождения Маргарет Тэтчер, единственной женщины, занимавшей пост премьер-министра Великобритании, передает Арменпресс.
С середины 1970-х гг. Тэтчер стала резко критиковать политику СССР. В ответ на одно из выступлений в 1976 г. в газете "Красная звезда" она была названа "железной дамой". В Великобритании такая характеристика была встречена положительно, и вскоре Тэтчер стала известна во всем мире как "железная леди". Еетакже называли "единственным мужчиной в британском кабинете" и "самым сильным мужчиной в НАТО".
Одной из любимых цитат Тэтчер былоизречение Софокла: "Стоит один раз поставить женщину наравне с мужчиной, как она начинает его превосходить".