Պուտինը դիմել Է Դաշնության խորհրդին՝ արտասահմանում Ռուսաստանի զինուժերն օգտագործելու թուլտվության համար
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՌԴ-ի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը Դաշնության խորհրդի քննարկմանն առաջարկություն Է ներկայացրել արտասահմանում Ռուսաստանի զորակազմի օգտագործմանը համաձայնության մասին որոշում ընդունելու վերաբերյալ, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը՝ հղում անելով Կրեմլի մամուլի ծառայությանը:
«Ռուսաստանի նախագահ Վ. Վ. Պուտինը Ռուսաստանի Դաշնության Սահմանադրության 102 հոդվածի առաջին մասի «դ» կետի հիման վրա ՌԴ Դաշնային ժողովի Դաշնային խորհրդին առաջարկություն Է ներկայացրել Ռուսաստանի Դաշնության տարածքի սահմաններից դուրս ՌԴ զինված ուժերի զորակազմի օգտագործմանը համաձայնության մասին ՌԴ Դաշնության ժողովի Դաշնության խորհրդի որոշում ընդունելու վերաբերյալ՝ միջազգային իրավունքի հանրաճանաչ սկզբունքների ու նորմերի հիման վրա»,-ասված Է հաղորդագրության մեջ:
2014 թվականի մարտին Պուտինը Դաշնության խորհրդին դիմում Էր ներկայացրել Ուկրաինայի տարածքում ՌԴ-ի զինված ուժերն օգտագործելու վերաբերյալ՝ մինչեւ այդ երկրում հասարակական-քաղաքական իրադրության նորմալացումը, եւ վերին պալատը միաձայն համաձայնել Էր դրան:

Путин обратился к СФ за разрешением использовать ВС России за рубежом
Президент РФ Владимир Путин внес нарассмотрение Совфеда предложение опринятии постановления осогласии наиспользование контингента Вооруженных сил России зарубежом. Как передает Арменпресс, об этомсообщила пресс-служба Кремля.
"Президент России В.В. Путин наосновании пункта "г" части 1 статьи 102 Конституции Российской Федерации внес вСовет Федерации Федерального Собрания Российской Федерации предложение опринятии постановления Совета Федерации Федерального Собрания Российской Федерации осогласии наиспользование контингента Вооруженных Сил Российской Федерации запределами территории Российской Федерации наоснове общепризнанных принципов инорм международного права",— говорится всообщении.
Путин также подписал распоряжения оназначении главы кремлевской администрации Сергея Иванова, замминистра иностранных дел Михаила Богданова истатс-секретаря, замминистра Минобороны Николая Панкова официальными представителями прирассмотрении обращения.
В марте 2014 года Путин внес вСовет Федерации обращение обиспользовании Вооруженных сил РФ натерритории Украины (Автономная Республика Крым) донормализации общественно-политической обстановки вэтой стране, верхняя палата единогласно дала наэто согласие. Представители России приэтом указывали, что принятие постановления неозначает, что РФ намерена использовать свою армию наУкраине. Вскоре после принятия постановления Крым поитогам референдума стал частью России, аКиев начал наюго-востоке страны, где жители выступили против новых властей, военную операцию.