Հայաստանը բարձր է գնաահատում Շվեդիայի հավասարակշռված մոտեցումը ԼՂ հակամարտության հարցում
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանը բարձր է գնաահատում Շվեդիայի հավասարակշռված մոտեցումը Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ կարգավորման հարցում: Այս մասին ընդգծել է աշխատանքային այցով ԱՄՆ-ում գտնվող ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանը, ով սեպտեմբերի 28-ին Նյու Յորքում հանդիպում է ունեցել Շվեդիայի Թագավորության վարչապետ Ստեֆան Լյովենի հետ: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` ՀՀ Նախագահը բարձր է գնահատել հայ-շվեդական համագործակցությունը, որը, ըստ նրա, վերջին տարիներին նկատելի զարգացում է արձանագրել՝ նշանավորվելով արտաքին գերատեսչությունների ղեկավարների ակտիվ երկխոսությամբ, դեսպանությունների բացմամբ, բազմաբնույթ փոխայցերի իրականացմամբ:
ՀՀ Նախագահը և Շվեդիայի վարչապետը հայ-շվեդական համագործակցության օրակարգում կարևոր տեղ են վերապահել Հայաստան-ԵՄ հարաբերություններին և փոխգործակցությանը: Հանրապետության Նախագահն ընդգծել է Շվեդիայի՝ որպես Արևելյան գործընկերության համահեղինակ երկրի դերակատարումը Հայաստան-ԵՄ հարաբերությունների ամրապնդման գործում:
Զրուցակիցները նշել են երկկողմ առևտրատնտեսական կապերի զարգացման անհրաժեշտությունը` ընդգծելով, որ այդ ոլորտում արձանագրված ցուցանիշներն այսօր, ցավոք, դեռևս չեն համապատասխանում Հայաստանի և Շվեդիայի տնտեսական փոխգործակցության առկա մեծ ներուժին, որի ամբողջական բացահայտման համար, կողմերի համոզմամբ, անհրաժեշտ է պետական մակարդակով խթանել փոխադարձ շփումները, տեղեկատվության փոխանակումը, ձևավորել իրավական լիարժեք բազա, կազմակերպել գործարար համաժողովներ:
Կողմերն անդրադարձել են նաև միջազգային կազմակերպությունների շրջանակներում համագործակցությանը վերաբերող հարցերի:
Սերժ Սարգսյանը և Ստեֆան Լյովենը կարևորել են բարեկամ երկու երկրների միջև խորհրդարանական համագործակցության ակտիվացումը:

YEREVAN, SEPTEMBER 29, ARMENPRESS. Armenia highly values Sweden’s balanced approach to the peaceful settlement of Nagorno Karabakh conflict. Serzh Sargsyan who is on a working visit in the USA emphasized the aforementioned during his meeting with Prime Minister of Sweden Stefan Löfven in New York on September 28. “Armenpress” reports that President Sargsyan highly valued Armenian-Swedish cooperation which according to him had significantly developed during recent years marked by active dialogues of the foreign ministers of the two parties, opening of embassies, numerous mutual visits.
Republic of Armenia President and Prime Minister of Sweden attached great importance to relations between the EU and Armenia as well as collaboration in the agenda of Armenian-Swedish cooperation. Republic of Armenia President stressed the importance of Sweden’s role as a co-authorof theEastern Partnershipproject in strengthening relations between Armenia and the EU.
The parties also touched upon issues related to cooperation in the framework of international organizations.
Serzh Sargsyan and Stefan Löfven attached importance to deepening parliamentary cooperation between the 2 friendly countries.