Ռուսաստանը չի կարող թույլ տալ Սիրիայի կործանումը. Լավրով
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ռուսաստանն ԱՄՆ-ին առաջարկում Է համակարգել ջանքերը ահաբեկչության դեմ մղվող պայքարում: Մոսկվան հուսով Է, որ Վաշինգտոնն ըմբռնեց իր դիրքորոշումը: Այս մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հայտարարել Է ՌԴ-ի արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովը RT հեռուստաալիքին տված հարցազրույցի ժամանակ:
«Ռուսաստանը Սիրիային օգնում Է պայքարելու «Իսլամական պետության» դեմ: Մենք բացատրել ենք մեր դիրքորոշումը, մենք չենք ցանկանում որեւիցե կապվածություն ունենալ որեւԷ տարածաշրջանի հետ,- ասել Է նա:- Բայց մենք հասատ համոզմունք ունենք, չենք կարող թույլ տալ, որ Սիրիան որպես պետություն կործանվի»:
«Մենք ԱՄՆ-ին առաջարկեցինք ներդաշնակեցնել մեր ջանքերը, որպեսզի համոզված լինենք, որ ահաբեկիչների դիրքերին ավիահարվածները համակարգված լինեն «ցամաքի վրա» կատարված քայլերի հետ»,- շարունակել Է նախարարը: «Հուսով եմ, որ Բարաք Օբաման անսաց Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի խոսքը»,- հավելել Է ՌԴ-ի ԱԳ նախարարության ղեկավարը, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Лавров: Россия не может допустить краха Сирии
Россия предлагает США координировать усилия по борьбе с терроризмом, Москва надеется, что Вашингтон услышал ее позицию. Об этом заявил глава МИД РФ Сергей Лавров в интервью телеканалу RT.
"Россия помогает Сирии бороться с "Исламским государством". Мы объяснили нашу позицию, мы не хотим испытывать каких-либо привязанностей к кому-либо в регионе, - сказал он. - Но у нас есть твердое убеждение, мы не можем допустить, чтобы Сирия как государство рухнуло".
"Мы предложили США гармонизировать свои усилия, чтобы быть уверенными в том, что авиаудары по позициям террористов были бы скоординированы с шагами "на земле", - продолжил министр,сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
"Надеюсь, что Барак Обама услышал слова президента России Владимира Путина", - добавил глава МИД РФ.