ԵԱՀԿ նախագահը հանդիպել է Մինսկի խմբի համանախագահների հետ
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԵԱՀԿ նախագահ, Սերբիայի արտաքին գործերի նախարար Իվիցա Դաչիչը Նյու Յորքում հանդիպել է Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման խնդրով զբաղվող ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներ Իգոր Պոպովի Ռուսաստան, Ջեյմս Ուորլիքի ԱՄՆ եւ Պիեր Անդրյուի Ֆրանսիա հետ:
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը` վկայակոչելով ԵԱՀԿ կայքը, հանդիպմանը մասնակցել է նաեւ ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ Անջեյ Կասպշիկը:
Հանդիպման ժամանակ համանախագահները ԵԱՀԿ նախագահին տեղեկացրել են հայկական եւ ադրբեջանական զորքերի շփման գծում ծագած լարվածության եւ Հայաստանի ու Ադրբեջանի պաշտոնական անձանց հետ տարվող բանակցային գործընթացի մասին:
Իվիցա Դաչիչը ցավակցություն է հայտնել զոհվածների ընտանիքներին, դատապարտել է լարվածության սրումը` կոչ անելով կողմերին զսպվածություն ցուցաբերել եւ աշխատանք տանել լարվածությունը թուլացնելու ուղղությամբ:
ԵԱՀԿ նախագահն իր աջակցությունն է հայտնել ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի աշխատանքին եւ կողմերին կոչ արել առաջ տանել բանակցային գործընթացն ու վստահությունն ամրպնդելու ուղղությամբ միջոցառումներ իրականացնել:«Նախագահների ծրագրվող հանդիպումը լավ քայլ կլինի այդ ուղղությամբ»,-ասել է Իվիցա Դաչիչը:

OSCE Chairperson-in-Office meets Co-Chairs of Minsk Group
YEREVAN, SEPTEMBER 29, ARMENPRESS. The OSCE Chairperson-in-Office, Serbia’s Foreign Minister Ivica Dačić, met the Co-Chairs of the OSCE Minsk Group (Ambassadors Igor Popov of the Russian Federation, James Warlick of the United States of America, and Pierre Andrieu of France), and the Personal Representative of the OSCE Chairman-in-Office on the conflict dealt with by the OSCE Minsk Conference, Ambassador Andrzej Kasprzyk, in New York today.
As “Armenpress” reports, referring to OSCE website, Personal Representativeof theChairperson-in-Office Andrzej Kasprzyk was also present at the meeting.
Ambassadors informed Dačić about the latest surge in violence and the talks they have held with Armenian and Azerbaijani officials since. He strongly condemned the recent escalation, offering his condolences to the families of the victims, appealing to all to show maximum restraint and work towards de-escalation.
CiO Dačić expressed his full support to the work of the OSCE Minsk Group and Ambassador Kasprzyk, and reiterated their call for advancing negotiations on a lasting settlement for the Nagorno-Karabakh conflict, as well as for implementing confidence-building measures.
Holding the next presidential summit, as has been discussed, would be a good step in that direction, Dačić said.