ԵԱՀԿ նախագահը հանդիպել է Մինսկի խմբի համանախագահների հետ
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԵԱՀԿ նախագահ, Սերբիայի արտաքին գործերի նախարար Իվիցա Դաչիչը Նյու Յորքում հանդիպել է Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման խնդրով զբաղվող ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներ Իգոր Պոպովի Ռուսաստան, Ջեյմս Ուորլիքի ԱՄՆ եւ Պիեր Անդրյուի Ֆրանսիա հետ:
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը` վկայակոչելով ԵԱՀԿ կայքը, հանդիպմանը մասնակցել է նաեւ ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ Անջեյ Կասպշիկը:
Հանդիպման ժամանակ համանախագահները ԵԱՀԿ նախագահին տեղեկացրել են հայկական եւ ադրբեջանական զորքերի շփման գծում ծագած լարվածության եւ Հայաստանի ու Ադրբեջանի պաշտոնական անձանց հետ տարվող բանակցային գործընթացի մասին:
Իվիցա Դաչիչը ցավակցություն է հայտնել զոհվածների ընտանիքներին, դատապարտել է լարվածության սրումը` կոչ անելով կողմերին զսպվածություն ցուցաբերել եւ աշխատանք տանել լարվածությունը թուլացնելու ուղղությամբ:
ԵԱՀԿ նախագահն իր աջակցությունն է հայտնել ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի աշխատանքին եւ կողմերին կոչ արել առաջ տանել բանակցային գործընթացն ու վստահությունն ամրպնդելու ուղղությամբ միջոցառումներ իրականացնել:«Նախագահների ծրագրվող հանդիպումը լավ քայլ կլինի այդ ուղղությամբ»,-ասել է Իվիցա Դաչիչը:

Председатель ОБСЕ встретился с сопредседателями Минской группы
Председатель ОБСЕ, министр иностранных дел Сербии Ивица Дачич встретился в Нью-Йорке с сопредседателями Минской группы ОБСЕ Игорем Поповым (Россия), Джеймсом Уорликом (США) и Пьером Андрю (Франция).
Как сообщает «Арменпресс» со ссылкой на официальный сайт ОБСЕ, во встрече принимал участие также Личный Представитель Действующего Председателя ОБСЕ Анджей Каспршик.
В ходе встречи председатель ОБСЕ был информирован о напряженности, возникшей на линии соприкосновения армянских и азербайджанских войск и о переговорах, ведущихся с официальными лицами Армении и Азербайджана.
Ивица Дачич выразил соболезнование семьям погибших и осудил обострение напряженности, призвав стороны к сдержанности и осуществлению шагов по ослаблению напряженности.
Председатель ОБСЕ выразил свою поддержку работе МГ ОБСЕ и призвал стороны продвигать переговорный процесс и осуществлять мероприятия по укреплению доверия.