Ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի միջոցառումները համակարգող հանձնաժողովը սիրիահայության և իրաքահայության վերաբերյալ հայտարարություն է ընդունել
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի միջոցառումները համակարգող պետական հանձնաժողովն սեպտեմբերի 25-ն ընդունած հայտրարաությամբ իր երախտագիտությունն է հայտնել Մերձավոր Արևելքի ժողովուրդներին, որոնք մեկ դար առաջ ապաստան տվեցին Հայոց ցեղասպանությունից փրկված մեր հայրենակիցներին, որոնք դարձան այդ երկրների կառուցման գործուն մասնակիցներ: Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ Նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունից,Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի միջոցառումները համակարգող պետական հանձնաժողովի հայտարարության մեջ ասված է.
«Այժմ, երբ վտանգված է տարածաշրջանի ժողովուրդների կյանքը, էթնիկական ու կրոնական համայնքների գոյությունը, մենք մեր բարոյական պարտքն ենք համարում կանգնել նրանց կողքին։ Այս օրերին ողջ աշխարհի ուշադրությունը սևեռված է Մերձավոր Արևելքում, մասնավորապես՝ Սիրիայում և Իրաքում տեղի ունեցող ողբերգական իրադարձությունների, ահաբեկչություններից ու քաղաքացիական պատերազմից փրկված փախստականների ճակատագրերի վրա:
Հայաստանը բացել է դռները Սիրիայից և Իրաքից եկած հայերի առջև և ավելի քան 16 հազար փախստական ընդունել: Հայաստանի պետական բոլոր կառույցները ներգրավված են նրանց հիմնախնդիրները լուծելու և հասարակության մեջ նրանց ինտեգրումն արագացնելու աշխատանքներում:
Հայկական սփյուռքի կառույցները, «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամը բազմաթիվ ծրագրեր են նախաձեռնել և իրականացրել Սիրիայի և Իրաքի հայության վիճակը մեղմելու ուղղությամբ:
Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի միջոցառումները համակարգող պետական հանձնաժողովը՝
- խորապես մտահոգված լինելով Մերձավոր Արևելքում ծավալվող իրադարձություններով,
- շահագրգիռ լինելով այդ տարածաշրջանում խաղաղության և կայունության շուտափույթ հաստատմամբ,
- խստորեն դատապարտելով ահաբեկչական խմբավորումների կողմից իրականացվող ոճրագործությունները, որոնց զոհ են դառնում հազարավոր անմեղ մարդիկ, ավերակ են դառնում սրբավայրեր, կոթողներ և մշակութային արժեքներ,
- գնահատելով նման վայրագությունները որպես մարդկության և քաղաքակրթության դեմ գործված հանցանքներ,
- գիտակցելով, որ տարածաշրջանի ժողովուրդների պաշտպանությունը պահանջում է գործողությունների համադրում և համակողմանի աջակցություն, այդ թվում՝ մարդասիրական օգնության տրամադրում ինչպես փախստականներին, այնպես էլ վտանգված համայնքներին՝
ԴԻՄՈՒՄ Է
- միջկառավարական և միջազգային մարդասիրական կազմակերպություններին, փախստականների խնդիրների լուծմանն ուղղված ծրագրեր իրականացնող պետություններին` հնարավորինս շտապ բազմակողմանի աջակցություն ցուցաբերել աղետալի իրավիճակում հայտնված Սիրիայի ժողովրդին, համապատասխան միջոցներ ձեռնարկելու բոլոր փախստականներին և նրանց ընդունելու հարցում գործուն քայլեր ձեռնարկած պետություններում, այդ թվում` Հայաստանի Հանրապետությանն օժանդակելու խնդրում,
- հայաստանյան բոլոր պետական ինստիտուտներին, հանրային և մասնավոր կառույցներին` այսուհետ ևս համակողմանի քայլեր ձեռնարկելու` դյուրացնելու համար սիրիահայերի առջև ծառացած խնդիրների լուծումները հայրենիքում,
- համայնքային բոլոր կառույցներին, անհատներին` հնարավոր բոլոր միջոցներով սատարելու և համակողմանի աջակցություն ցուցաբերելու ինչպես դեռևս Սիրիայում գտնվող համայնքին, այնպես էլ Հայաստանում հաստատված սիրիահայերին:
Սիրիահայության տագնապալի վիճակը ներկայումս ողջ հայ ազգի առջև ծառացած մարտահրավեր է, և այն հաղթահարելու համար հրատապ անհրաժեշտություն է՝ համախմբել Հայաստանի և սփյուռքի ուժերն ու հնարավորությունները՝ համակարգելու բոլոր գործողությունները` հավաքական ջանքերով լուծում տալու մեր հայրենակիցների հիմնախնդիրներին:
Մենք վերահաստատում ենք, որ Հայաստանի Հանրապետությունն ու սփյուռքն այսուհետ ևս սատարելու են արտակարգ իրավիճակում հայտնված և օգնության կարիք ունեցող յուրաքանչյուր հայորդու` որպես սրբազնագույն պարտք և պատասխանատվություն»:

Госкомиссия по координации мероприятий 100-летней годовщины Геноцида армян приняла резолюцию относительно сирийских и иракских армян
Принятым 25 сентября заявлением Государственная комиссия по координации мероприятий 100-летней годовщины Геноцида армян выражает признательность народам Ближнего Востока, которые сто лет назад дали прибежище нашим соотечественникам, спасшимся от Геноцида и ставшим активными участниками строительства этих стран.
Как сообщили Арменпресс в управлении по связям с общественностью и СМИ аппарата президента РА, в заявлении государственной координационной комиссии говорится:
«Сейчас, когда нависла угроза жизни народов региона, существованию этнических и религиозных меньшинств, мы считаем нашим моральным долгом встать рядом с ними. В эти дни внимание всего мира направлено на трагические события на Ближнем Востоке, в частности – в Сирии и Ираке, на судьбы беженцев, спасшихся от гражданской войны.
Армения раскрыла двери перед армянами Сирии и Ирака, приняв более 16 тысяч беженцев. Все государственные структуры Армении вовлеченыв решение их проблем и ускорение их интеграции в жизнь общества.
Государственная комиссия по координации мероприятий 100-летней годовщины Геноцида армян
- будучи глубоко озабоченной происходящими на Ближнем Востоке событиями,
- будучи заинтересованной в скорейшем установлении мира и стабильности в этом регионе,
- строго осуждая преступления, совершаемые террористическими группировками, жертвами которых становятся тысячи невинных людей, превращаются в руины святыни, памятники и культурные ценности,
- оценивая этот вандализм как преступления против человечества,
- осознавая, что защита народов региона требует совместных действий и всестороннюю поддержку, в том числе и гуманитарной помощи - как беженцам, так и оказавшимся под угрозой общинам,
ОБРАЩАЕТСЯ
- к межправительственным и международным гуманитарным организациям, государствам, оказывающим максимально оперативную всестороннюю помощь оказавшемуся в катастрофическом положении сирийскому народу – принять соответствующие меры для оказания помощи всем беженцам и государствам, предпринявшим действенные шаги для их приема, в том числе и Республике Армения,
- ко всем государственным институтам, общественным и частным организациям Армении – и впредь осуществлять всесторонние меры для облегчения решения проблем сирийского армянства на родине,
- ко всем общинным структурам и отдельным личностям – всеми возможными способами содействовать и оказывать всестороннюю помощь как общине, пока еще находящейся в Сирии, так и обосновавшимся в Армении сирийским армянам.
Тревожное положение сирийского армянства – это вызов всему армянскому народу, и для его преодоления насущно необходимо объединить усилия и возможности Армении и Диаспоры, чтобы собирательными усилиями разрешить проблемы наших соотечественников.
Мы вновь подтверждаем: Республика Армения и Диаспора и впредь будут поддерживать каждого армянина, оказавшегося в чрезвычайной ситуации и нуждающегося в помощи – в качестве священного долга и ответственности».