Համաշխարհային բանկը հավանություն Է տվել Ուկրաինային 500 մլն դոլարի փոխառություն տրամադրելուն
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Համաշխարհային բանկը (ՀԲ) հաստատել Է Ուկրաինայի համար 500 միլիոն դոլարի չափով փոխառության նոր ծրագիրը: Այս մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հաղորդել Է միջազգային կազմակերպության մամուլի ծառայությունը:
Պաշտոնապես այն կոչվում Է «ֆինանսական հատվածի զարգացման քաղաքականության ծրագրային փոխառություն», բայց ըստ Էության կրում Է բյուջեափոխարինող բնույթ: Դա բանկի այս տեսակի երկրորդ եւ վերջին վոխառությունն Է Կիեւին: Գումարը պետք Է ուղղորդվի, ամենից առաջ, բանկային ավանդների երաշխիքների հիմնադրամի ամրապնդմանը:
Հաշվի առնելով նոր ծրագիրը՝ Համաշխարհային բանկի կողմից Ուկրաինայի ֆինանսական օժանդակման ընդհանուր ծավալը կազմում Է մոտավորապես 4 մլրդ դոլար, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Всемирный банк одобрил Украине заем в $500 млн на укрепление финансового сектора
Всемирный банк (ВБ)утвердил новый заемный проект для Украины в размере $500 млн. Как передает Арменпресс со ссылкой на Тасс,об этом сообщила пресс-служба международной организации.
Официально он именуется "программным займом на политику развития финансового сектора", но по сути носит бюджетозамещающий характер. Это второй и последний в серии заем банка Киеву такого рода.Деньги должны быть направлены, прежде всего, на укрепление фонда гарантий банковских вкладов.
С учетом нового проекта общий объем финансовой поддержки Украины со стороны ВБ составляет примерно $4 млрд.