Փարիզում Թուրքիայի դեսպանության առջև բողոքի ցույց է տեղի ունեցել
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Արևելքի քրիստոնյաները վտանգի մեջ են» (CHREDO) խմբի ղեկավար Պատրիկ Կարամի նախաձեռնությամբ սեպտեմբերի 7-ին Փարիզում Թուրքիայի դեսպանատան շենքի դիմաց տեղի է ունեցել բողոքի ցույց` ընդդեմ Թուրքիայի երկակի քաղաքականության Մերձավոր Արևելքում ահաբեկչական խմբավորումների դեմ պայքարում: Ցույցին մասնակցել են սիրիացիներ, հայեր, քրդեր, եզդիներ և լիբանանցիներ, ովքեր իրենց բողոքն են հայտնել ստեղծված պայմաններում թուրքական պետության քայլերի առնչությամբ: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին տեղեկացնում է Nouvelles d’Armenie-ն:
«Հարյուր տարի անց էլ Արևելքում քրիստոնյաների, եզդիների և փոքրամասնությունների ցեղասպանության ոճրագործը համարվող Թուրքիան իր տարածքով թույլատրում է մարդկանց, զենքի և նավթի տեղափոխումը` ի օգուտ ահաբեկչական կազմակերպությունների, որոնք ներկայում խանգարում են նաև Եվրոպային»,- նշել է Կարամը: Նա հորդորել է Եվրամիությանը դադարեցնել Թուրքիայի ֆինանսավորումը և հստակ դիրքորոշում ընդունել պաշտոնական Անկարայի քաղաքականության նկատմամբ: CHREDO-ի ղեկավարն ընդգծել է, որ Թուրքիան տեղ չունի սեպտեմբերի 8-ին Ֆրանսիայի արտգործնախարարության նախաձեռնած Փարիզի կոնֆերանսում, որը թուրքական կողմը կրկին կարող է փորձել վերածել հարմար հարթակի իրեն արդարացնելու և երկակի խաղը շարունակելու նպատակով:
Ֆրանսիայի հայկական կազմակերպությունների խորհրդի ղեկավար Արա Թորանյանը հիշեցրել է, որ Թուրքիան պարտավոր է ճանաչել 1915 թվականին հայերի, ասորիների և այլ փոքրամասնությունների դեմ իրականացված ցեղասպանությունը: «Ժամանակը ոչինչի չի հանդարտեցնում, ժամանակն ի զորու չէ փոխել մարդկության դեմ կատարված հանցագործությունների բնույթը: Քանի դեռ Թուրքիան կշարունակի պահպանել ներկա դիրքորոշումը, տառապանքը կշարունակվի, և խնդիրը չի կարգավորվի»,- նշել է նա:
Փարիզի 16-րդ շրջանի ղեկավար Կլոդ Գոասգենը ևս հանդես է եկել ելույթով` ընդգծելով, որ Թուրքիան պետք է դատապարտվի «Իսլամական պետությանն» աջակցելու համար, ինչի շնորհիվ իսլամիստական խմբավորումը կարողացավ «ծաղկում ապրել»:

Перед посольством Турции во Франции состоялась акция протеста
По инициативе руководителя группы «Христиане Востока в опасности» (CHREDO) Патрика Карама 7-го сентября, в 18:30 по местному времени, перед посольством Турции во Франции состоялась акция протеста против двойной политики Турции в борьбе против ИГИЛ и исламистских движений на Ближнем Востоке. В демонстрации принимали участие сирийцы, армяне, курды, езиды, ливанцы, которые выразили свой протест в связи с шагами Турции в создавшейся ситуации. Как передает «Арменпресс», ссылаясь на Nouvelles d’Armenie, Карам сказал: «Спустя век, Турция, виновная в геноциде христиан, езидов и нацменьшинств, пропускает через свою территорию людей, оружие, нефть, способствуя террористам, которые сейчас мешают и Европе». Он призвал ЕС прекратить финансировать Турцию и принять четкую позицию по отношению к политике Анкары.
Руководитель CHREDO подчеркнул, что Турции не место на конференции 8-го сентября, которая состоится в Париже по инициативе МИД Франции, на которой Турция может снова попытается оправдаться и продолжить свою двойную игру.
Руководитель Совета армянских организаций Франции Ара Торанян напомнил, что Турция обязана признать геноцид, осуществленный в 1915 году против армян, ассирийцев и меньшинств. «Время ничего не успокаивает, время не в силах изменить суть преступлений против человечества. Пока Турция сохраняет нынешнюю позицию, страдание будет продолжаться, проблема не будет решена»,- сказал он.
Руководитель 16-го округа Парижа Клод Гоасген выступил и сказал, что Турция должна быть осуждена за поддержку ИГИЛ, благодаря которой исламистские группировки «процветают».