Չեխիայի փոխվարչապետն առաջարկել է փախստականների համար անմիջապես փակել Շենգենյան գոտին
ՊՐԱՀԱ, 25 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Չեխիայի փոխվարչապետ, ֆինանսների նախարար Անդրեյ Բաբիշն առաջարկել է փախստականների համար փակել Շենգենյան գոտին: Ինչպես փոխանցում է «Արմենպրես»-ը` այդ մասին հայտնում է Novinky.cz-ը:
«Շենգենյան գոտու արտաքին սահմաններն անհրաժեշտ է անմիջապես փակել և պաշտպանել նրա տարածքն անօրեն միգրանտների ալիքից»,- հայտարարել է նա: Անդրեյ Բաբիշի կարծիքով` Մակեդոնիան և Բուլղարիան չեն կարողանում ինքնուրույն զբաղվել փախստականների ալիքով և ՆԱՏՕ-ի կառույցների միջամտության անհրաժեշտություն են զգում` այդ հարցի լուծման գործում:
Նա նաև առաջարկել է Թուրքիայի տարածքում փախստականների համար ստեղծել խոշոր ճամբար և բաժանել երկու մասի` օգնության կարիք ունեցողների և տնտեսական միգրանտների, «ովքեր ձգտում են Եվրոպա, որպեսզի այստեղ համարվեն անգործ և անմիջապես ստանան սոցիալական օժանդակություն»:
Ավելի վաղ Գերմանիայի կանցլեր Անգելա Մերկելը հայտարարել է, որ Գերմանիան նպատակահարմար է համարում փախստականների գրանցման կենտրոնների ստեղծումն այնպիսի երկրներում, ինչպիսք են Հունաստանն ու Իտալիան, հենց այս տարի:

Czech Vice President suggests to immediately close Schengen Area for emigrants
PRAGUE, AUGUST 25, ARMENPRESS. TheCzechFirstVice Presidentand Economy MinisterAndrei Babish suggested to immediately close Schengen Area for emigrants. “Armenpress” reports that Novinky.cz informs about this.
“The external borders of the Schengen Area must be immediately closed and protect its territory from illegal emigrants”, he announced. According to Andrei Babish, Macedonia and Bulgaria are unable to deal with the problem of the emigrants and need direct interference of NATO to solve the problem.
He also suggested creating a large camp for the emigrants in Turkey and deviding it into two parts: in need for help and economic migrants who “strive for Europe to be considered unemployed here and get immediate social assistance”.