Չեխիայի փոխվարչապետն առաջարկել է փախստականների համար անմիջապես փակել Շենգենյան գոտին
ՊՐԱՀԱ, 25 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Չեխիայի փոխվարչապետ, ֆինանսների նախարար Անդրեյ Բաբիշն առաջարկել է փախստականների համար փակել Շենգենյան գոտին: Ինչպես փոխանցում է «Արմենպրես»-ը` այդ մասին հայտնում է Novinky.cz-ը:
«Շենգենյան գոտու արտաքին սահմաններն անհրաժեշտ է անմիջապես փակել և պաշտպանել նրա տարածքն անօրեն միգրանտների ալիքից»,- հայտարարել է նա: Անդրեյ Բաբիշի կարծիքով` Մակեդոնիան և Բուլղարիան չեն կարողանում ինքնուրույն զբաղվել փախստականների ալիքով և ՆԱՏՕ-ի կառույցների միջամտության անհրաժեշտություն են զգում` այդ հարցի լուծման գործում:
Նա նաև առաջարկել է Թուրքիայի տարածքում փախստականների համար ստեղծել խոշոր ճամբար և բաժանել երկու մասի` օգնության կարիք ունեցողների և տնտեսական միգրանտների, «ովքեր ձգտում են Եվրոպա, որպեսզի այստեղ համարվեն անգործ և անմիջապես ստանան սոցիալական օժանդակություն»:
Ավելի վաղ Գերմանիայի կանցլեր Անգելա Մերկելը հայտարարել է, որ Գերմանիան նպատակահարմար է համարում փախստականների գրանցման կենտրոնների ստեղծումն այնպիսի երկրներում, ինչպիսք են Հունաստանն ու Իտալիան, հենց այս տարի:

Министр финансов Чехии предложил немедленно закрыть Шенгенскую зону от беженцев
Вице-премьер и министр финансов Чехии Андрей Бабиш предложил закрыть Шенгенскую зону от беженцев. Как передает Арменпресс, об этом сообщает Novinky.cz.
«Внешние границы Шенгенской зоны необходимо немедленно закрыть и охранять ее пространство от прилива нелегальных мигрантов»,— заявил он.
По мнению Андрея Бабиша, Македония и Болгария не могут самостоятельно справиться с приливом беженцев и нуждаются во вмешательстве структур НАТО в решении этого вопроса.
Он также предложил создать крупный лагерь для беженцев на территории Турции, где они бы делились на две части: на нуждающихся в помощи и экономических мигрантов, которые стремятся в Европу «чтобы считаться здесь безработными и сразу начинать получать социальные пособия».
Ранее канцлер ФРГ Ангела Меркель заявила, что Германия считает целесообразным создать центры регистрации беженцев в таких странах, как Греция и Италия, уже в этом году.