Ստամբուլի դատախազությունը ցանկանում է ազատազրկել 18 լրագրողի
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ստամբուլի հանրապետական գլխավոր դատախազությունը մեղադրական եզրակացություն է պատրաստել երկրի 18 լրագրողի նկատմամբ` մինչև 7,5 տարի ազատազրկելու առնչությամբ: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը՝ վկայակոչելով թուրքական «Անադոլու» գործակալությունը, լրագրողները մեղադրվում են «ահաբեկչական խմբավորման քարոզչություն իրականացնելու» մեջ:
Դատախազության կողմից մեղադրականը կազմվել է ահաբեկչության զոհ դարձած դատախազ Մեհմեթ Սելիմ Քիրազի՝ գերության մեջ ընկնելու թեմայով լուսանկարները տարածած 9 պարբերականի պատասխանատու տնօրենների և նրանց այլ աշխատակիցների դեմ:
Հեղափոխական ժողովրդական ազատագրական կուսակցություն-ճակատը (DHKP-C) մարտի 31-ին գերի էր վերցրել Ստամբուլի հանրապետական դատախազ Մեհմեթ Սելիմ Քիրազին: Թուրքական անվտանգության ծառայությունների կողմից նույն օրը երեկոյան ձեռնարկած հատուկ գործողության ընթացքում դատախազը վիրավորվել էր գլխից և կրծքից ու մահացել:

YEREVAN, AUGUST 5, ARMENPRESS. Istanbul Chief Public Prosecutor's Office has prepared an indictment against 18 journalists who are accused of "making propaganda for a terrorist organization," asking the court to jail them for up to 7.5 years. Armenpress reports the latter citing “Anadolu” agency.
The 9 journalists have been charged after the investigation into the publication of photos, showing Prosecutor Mehmet Selim Kiraz's captivity at the hands of terrorists.
Kiraz was killed on March 31 following an eight-hour standoff that began after Şafak Yayla and Bahtiyar Doğruyol, two members of the outlawed Revolutionary People’s Liberation Party-Front (DHKP-C), took him hostage in Istanbul's Çağlayan Courthouse.
In April 2015, President Recep Tayyip Erdoğan had accused media organizations over publications on the hostage crisis, accusing them of treason for being the “partners of the terrorists” who were involved in the killing of the late prosecutor.