Բրիտանիայի վարչապետը խոստացել է ԻՊ-ի դեմ պայքարում օգնել ԱՄՆ-ին
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՀՈւԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Բիտանիայի կառավարությունը և զինված ուժերն ԻՊ-ի դեմ պայքարելու համար «անելու են ավելին»: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` ինչպես տեղեկացնում է ՏԱՍՍ-ը, նման հայտարարությամբ է հանդես եկել Միացյալ Թագավորության կառավարության ղեկավար Դևիդ Քեմերոնը:
Վարչապետը խոստացել է ԱՄՆ-ին օգնել վերացնելու խմբավորումը, որը ներկա պահին կարողացել է գրավել Սիրիայի և Իրաքի զգալի հատվածները: «Մենք հաստատակամ ենք այն հարցում, որ պետք է ԱՄՆ-ի հետ միասին վերացնենք այդ երկու երկրներում հաստատված խալիֆայությունը»,-ընդգծել է Քեմերոնը:
Նրա խոսքերով, դրա համար խորհրդարանը պետք է բիրտանական ՀՕՊ ուժերին պաշտոնապես թույլատրի հարվածներ հասցնել Սիրայում այդ խմբավորման ճամբարներին: Սպասվում է, որ այդ հարցի վերաբերյալ քվեարկությունը կարող է անցկացվել արդեն սեպտեմբերին, երբ պատգամավորները վերադառնան արձակուրդից:
Բրիտանիայի խորհրդարանը 2014թ. սեպտեմբերին վավերացրեց Իրաքում տեղակայված ԻՊ-ի դիրքերին հարվածներ հասցնելու մասին որոշումը: Ընդունված փաստաթուղթը չի թույլատրում հարվածել այդ խմբավորման` Սիրիայում տեղակայված ճամբարների ուղղությամբ, ինչպես նաև հակամարտության գոտի մտցնել բրիտանական ցամաքային ուժեր:

Британский премьер пообещал помочь США уничтожить ИГ
Британское правительство и вооруженные силы "будут делать больше" для борьбы с террористической группировкой "Исламское государство" (ИГ). С таким заявлением, как передает Арменпресс со ссылкой на ТАСС, в воскресенье выступил глава правительства Соединенного Королевства Дэвид Кэмерон.
Премьер пообещал "помочь США уничтожить" группировку, которая в настоящее время сумела захватить значительную часть территории Сирии и Ирака. "Мы полностью привержены тому, чтобы совместно с Вашингтоном уничтожить халифат в обеих этих странах", - подчеркнул Кэмерон.
По его словам, для этого парламент должен официально разрешить британским ВВС наносить удары по позициям боевиков в Сирии. Ожидается, что голосование по этому вопросу может пройти уже в сентябре по возвращении депутатов из отпуска.
Британский парламент в сентябре 2014 года санкционировал лишь бомбардировки позиций ИГ в Ираке. Принятый депутатами документ не предусматривает удары по боевикам этой группировки на территории Сирии, а также ввод в зону конфликта британских сухопутных войск.