ԿԺԴՀ-ն Ռուսաստանի հետ հարաբերությունները զարգացնելու պատրաստակամություն է հայտնել
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՀՈւԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հյուսիսային Կորեան Ռուսաստանի Դաշնության հետ բարեկամական հարաբերությունները զարգացնելու պատրաստակամություն է հայտնել: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` ինչպես տեղեկացնում է «ՌԻԱ Նովոստի»-ն, այս մասին գրում է կենտրոնական հյուսիսկորեական «Նոդոն Սինմում» պարբերականը:
«Կորեան և ՌԴ-ն հարևան պետություններ են, և նրանց հարաբերությունները ավանդական, բարեկամական բնույթի են, որոնք երկար տարիների պատմություն ունեն»,-գրում է պարբերականը: Այն միաժամանակ նշում է, որ այդ հարաբերությունների հետագա զարգացումը երկու երկրների ժողովուրդների ամուր կամքի արտահայտությունն է;
Իր նախագահության առաջին շրջանում ՌԴ նախագահը ԿԺԴՀ է այցելել 2000թ. հուլիսի 19-20-ին և հանդիպել է երկրի ղեկավար Կիմ Չեն Իրի հետ: Այդ ժամանակ երկու երկրների հետագա համագործակցության վերաբերյալ համատեղ համաձայնագիր ընդունվեց:

СМИ: КНДР выразила готовность развивать отношения с Россией
Северная Корея выразила готовность развивать дружеские отношения сРоссией. Об этом, как сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости, пишет центральная северокорейская газета "Нодон синмун" послучаю отмечаемой ввоскресенье 15-й годовщины визита президента РФ Владимира Путина вКНДР.
"Корея иРоссия— соседние государства, иих отношения— это традиционно дружеские отношения, имеющие длительную историю",— пишет"Нодон синмун". В заметке сказано, что их "дальнейшее укрепление иразвитие представляет собой твердую волю народов двух стран".
Во время первого президентского срока Путин посетил КНДР свизитом 19-20 июля 2000 года, встретившись ссеверокорейским лидером Ким Чен Иром. Тогда было принято совместное заявление двух стран опринципах развития отношений’.