Սերժ Ավետիքյանը Խաչիկ գյուղում ավարտել է Պատրիկ Շենեի մասնակցությամբ ֆիլմի նկարահանումները
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի սահմանային Խաչիկ գյուղում (Վայոց ձոր) ավարտվել են ֆրանսահայ կինոռեժիսոր Սերժ Ավետիքյանի ֆիլմի նկարահանման աշխատանքները: Կինոնկարում խաղալու և երևանյան «Ոսկե ծիրան» միջազգային 12-րդ կինոփառատոնի պատվավոր հյուրը լինելու համար Հայաստան էր ժամանել անվանի դերասան Պատրիկ Շենեն:«Երկու օր առաջ Խաչիկ գյուղում վերջացրի իմ ֆիլմի նկարահանումները: Պատրիկ Շենեն ֆիլմի գլխավոր դերակատարն է»,- «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ «Ոսկե ծիրան» միջազգային 12-րդ կինոփառատոնի բացման ընթացքում նշեց Սերժ Ավետիքյանը՝ շնորհակալություն հայտնելով ֆիլմի աջակիցներին:
Նոր կինոնկարում կոմեդիայի գիծ կա, իսկ սցենարը Ավետիքյանը գրել է ֆրանսիացի դերասանի հետ: Գլխավոր հերոսը կորում է Հայաստանի սահմանային գյուղերից մեկում: Ֆիլմը թեթև ձևով շատ բաներ է շոշափում: Այն ներկայացնում է, թե ինչ է նշանակում սահմանին ապրել, շփվել մի մարդու հետ, որի լեզվով չես խոսում:
Ռեժիսոր, սցենարիստ, դերասան Սերժ Ավետիքյանը սովորել է Մյոդոնի դրամատիկական արվեստի դպրոցում, խաղացել ֆրանսիական դասական ու ժամանակակից խաղացանկի շատ ներկայացումներում: 1976-ին Փարիզում հիմնել է թատերական ընկերություն և մի շարք ներկայացումներ բեմադրել: 1982-ից սկսել է վավերագրական ֆիլմեր նկարահանել` միաժամանակ շարունակելով աշխատանքը որպես կինոյի և թատրոնի դերասան: 1988-ին հիմնել է սեփական կինոընկերությունը և հեղինակային ֆիլմեր նկարահանել: Զուգահեռաբար շարունակել է դերասանական գործունեությունը թատրոնում, կինոյում և հեռուստատեսությունում: 2010-ին Ավետիքյանը «Շների կղզին» կարճամետրաժ անիմացիոն ֆիլմի համար արժանացել է Կաննի միջազգային կինոփառատոնի «Ոսկե արմավենու ճյուղին»: Նա կինոռեժիսոր Սերգեյ Փարաջանովի կյանքին ու ստեղծագործությանը նվիրված «Փարաջանով» լիամետրաժ խաղարկային ֆիլմի համահեղինակն է և գլխավոր դերակատարը: Բեմադրել է նաև «Անուշ» օպերան:

Серж Аветикян в селе Хачик завершил съемки фильма с участием ПатрикаШене
Патрик Шене находится в Ереване для участия в XII Международного кинофестиваля «Золотой абрикос». «Два дня назад в селе Хачик завершил работу над своим фильмом. Патрик Шене исполняет в нем главную роль», - как передает Арменпресс, сказал Серж Аветикян на открытии фестиваля.
Сценарий этой комедии Аветикян написал в соавторстве с французским актером. По сценарию, герой фильма заблудился в одном армянском селе. В фильме показано, каково жить в армянском пограничном селе, общаться с человеком, не понимая его языка.
Обладатель «Золотой Пальмовой ветви» французский кинорежиссёр, актёр, продюсер и сценарист Серж Аветикян родился в Ереване. В 1970-м семья вернулась во Францию.Серж Аветикян учился в Консерватории драматического искусства в Мёдоне. Сыграл во многих спектаклях по классическим французским и современным произведениям.
В 1976 г. Серж Аветикян организовал театральную студию, а в 1988г. — собственную киностудию.В 1882г. стал снимать документальные фильмы, продолжая актерскую деятельность. За короткометражный фильм «Собачий остров» в 2010г. удостоился «Золотой Пальмовой ветви» Каннского фестиваля. Является соавтором и исполнителем главной роли фильма «Параджанов», постановщиком оперы «Ануш». Среди его работ фильмы «Рассвет», «Украденная тетрадь», «Тайные агенты», «Путешествие в Армению», «Параджанов» и еще 36 картин.