Կարճաղբյուրի տարածքում Սեւանա լիճ բաց թողնվեց Սեւանի իշխանի «Գեղարքունի» տեսակի 200 հազար մանրաձուկ
ԳԱՎԱՌ, 10 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Գեղարքունիքի մարզի Կարճաղբյուր համայնքի տարածքում Սեւանի իշխանի պաշարների վերականգնման եւ ձկնաբուծության զարգացման հիմնադրամի կողմից հուլիսի 10-ին Սեւանա լիճ բաց թողնվեց 40 հազար հատ մինչեւ 30 գրամ եւ 160 հազար հատ մինչեւ 5 գրամ կշռող Սեւանի իշխանի «Գեղարքունի» տեսակի մանրաձուկ: «Արմենպրես»-ի տեղեկացմամբ` միջոցառմանը մասնակցում էին ՀՀ բնապահպանության նախարար Արամայիս Գրիգորյանը, ՀՀ գյուղատնտեսության նախարար Սերգո Կարապետյանը, Գեղարքունիքի մազպետ Ռաֆիկ Գրիգորյանը, Սեւանա լճի հիմնահարցերի հանձնաժողովի նախագահ Յուրի Ջավադյանը, պաշտոնական այլ անձինք:
«Նախկին ձկնաբուծական գործարանի փակվելուց հետո առաջին անգամ մանրաձկան բաց թողում իրականացվեց Կարճաղբյուր համայնքում, որտեղ տարածքի բնակլիմայական պայմաններն առավել նպաստավոր են իշխանի բազմացման համար: Մայրական կազմը ձեւավորվել է համալիր ծրագրի փորձնական փուլի ընթացքում, Սեւանա լճում տեղակայված տնտեսությունում, անցել է լուրջ գիտական փորձաքննություն եւ այսօր արդեն վստահաբար կարելի է ասել, որ լիճ են բաց թողնվում գենետիկորեն մաքուր Սեւանի իշխանի մանրաձկներ»,- հավաստեց Սեւանի իշխանի պաշարների վերականգնման եւ ձկնաբուծության զարգացման հիմնադրամի տնօրեն Արշակ Աղաջանյանը:
Հետագայում Ամառային իշխան եւ Գեղարքունի տեսակների մայրական կազմը կձեւավորվի Կարճաղբյուրի մանրաձկան արտադրության գործարանում, որը պատրաստ կլինի այս տարվա սեպտեմբերին եւ որտեղ կներդրվեն միջազգային լավագույն տեխնոլոգիաները: Նախատեսվում է, որ 2016 թվականին հիմնադրամի կողմից լիճ բաց կթողնվի մեկ միլիոնից ավելի մանրաձուկ: ՀՀ բնապահպանության նախարար Արամայիս Գրիգորյանը, ՀՀ գյուղատնտեսության նախարար Սերգո Կարապետյանը, Գեղարքունիքի մազպետ Ռաֆիկ Գրիգորյանը, Սեւանա լճի հիմնահարցերի հանձնաժողովի նախագահ Յուրի Ջավադյանը եւ նրանց ուղեկցող պաշտոնական այլ անձինք այցելեցին նաեւ Կարճաղբյուրում կառուցվող մանրաձկան գործարան ծանոթացան շինարարության ընթացքին: Ինչպես հավաստեց «Սեւանի իշխան» ՓԲԸ տնօրեն Էդուարդ Գեւորգյանը, շինարարական աշխատանքներն ընթանում են սահմանված ժամանակացույցին համապատասխան:
«Սեւանի իշխանի արդյունագործական պաշարների վերականգնումը եղել է մեր ժողովրդի տասնամյակների երազանքը, որը սակայն մենք այսօր քայլ առ քայլ դարձնում ենք իրականություն: Մոտ ապագայում արդեն մենք կունենանք Սեւանի իշխանի արդյունագործական պաշարներ եւ արդյունահանման հնարավորություններ»,- նշեց ՀՀ բնապահպանության նախարար Արամայիս Գրիգորյանը:

200.000 fish of “Gegharkuni” sort poured into Lake Sevan from territory of Karchakhbyur
GAVAR, JULY 10, ARMENPRESS. 40.000 fish weighting 30 grams and 160.000 fish weighting 5 grams of the “Gegharkuni” sort of Sevan trout were poured into Lake Sevan by the Fund for restoration of trout stocks of Lake Sevan and development of pisciculture on July 10. As informs “Armenpress”, Minister of Nature Protection of the Republic of Armenia Aramayis Grigoryan, Minister of Agriculture of the Republic of Armenia Sergo Karapetyan,GegharkunikGovernor Rafik Grigoryan, the President of the Committee of Lake Sevan Issues Yuri Javadyan and other officials.
“After the closure the previous factory of fish production for the first time fish was poured from the territorial administration of Karchakhbyur where climatic conditions are most favorable for breeding of trout”, convinced the director of the Fund for restoration of trout stocks of Lake Sevan and development of pisciculture, Arshak Aghajanyan.
In the future, the maternal staff of the Summer and Gegharkuni sorts will be formed in the factory of Karchakhbyur fish factory, which will be ready in September of this year and which will be equipped with the best international technologies. It is expected that more than one million fish will be poured into the lake in 2016.
“The restoration of the industrial stocks of Lake Sevan has been the dream of our nation for decades, which we bring into reality step by step. In the near future we will already have industrial stocks of Sevan trout and potentials for exports”, mentioned the Minister of Nature Protection of the Republic of Armenia Aramayis Grigoryan.