Գարո Փայլանը դատական գործ կհարուցի «հայերի դեմ որս» սկսած թուրք ազգայնականի դեմ
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Թուրքիայի մեջլիսում Ժողովուրդների դեմոկրատական կուսակցության կողմից ընտրված հայ պատգամավոր Գարո Փայլանը դատական հայց կներկայացնի Կարսում «հայերի որս սկսելու» սպառնալիք հնչեցրած թուրք ազգայնականի դեմ: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին տեղեկացնում է Ստամբուլի հայկական «Ակոս» պարբերականը:
Փայլանը մեջլիսում հրավիրված մամուլի ասուլիսի ժամանակ հիշեցրել է, որ հանրապետական դատախազությունն ատելություն սերմանող հայտարարություններին արձագանքելու փոխարեն որևէ քայլ չի ձեռնարկել: «Անպատիժ մնացած ցանկացած ատելություն պարունակող խոսք դրա կողմից թիրախավորված մարդկանց գցում է «աղավնու անհանգստության մեջ» և հող նախապատրաստում ատելության վրա հիմնված հանցագործությունների համար»,- ասել է հայ պատգամավորը՝ հայտարարելով, որ դատական գործ է հարուցելու Թուրքիայի ազգայնական «Իդեալիստների օջախներ» կազմակերպության Կարսի մասնաճյուղի նախագահ Թոլգա Ադըգյուզելի դեմ:
Թոլգա Ադըգյուզելը սադրիչ հայտարարություն է արել՝ կապված պատմական հայկական մայրաքաղաք Անիի ավերակներում հայ ջազ-երաժիշտ Տիգրան Համասյանի համերգի հետ:Ադըգյուզելը մեղադրել է բոլոր նրանց, ովքեր Թուրքիայի ներսում աջակցել են և նպաստել հայ երաժշտի համերգի կայացմանը: Նա սպառնացել է՝ ասելով, որ այսուհետ «բոլորն իրենց տեղը կիմանան»: Անդրադառնալով հայերին՝ թուրք ազգայնականն ընդգծել է. «Նման գործողություններով նրանք ի՞նչ նպատակ են հետապնդում: Ովքե՞ր են սրանց աջակցում ներսից: Ո՞ր լրատվականների ծախված ներկայացուցիչներն են նրանց հետ համագործակցում: Ներսից և դրսից ծախված դավաճան ուղեղների կողմից ուզում են մեր համբերությունը ստուգե՞լ: Թե՞ մենք էլ Կարսի փողոցներում հայերի որսի դուրս գանք»:

Гаро Пайлан возбудит судебное дело против турецких националистов, начавших «охоту на армян»
Прошедший депутатом от Демократической партии народов в турецкий Меджлис армянин Гаро Пайлан возбудит судебное дело против турецких националистов, начавших «охоту на армян» в Карсе. Как передает «Арменпресс», об этом сообщает стамбульская газета «Акос».
Гаро Пайлан сказал на пресс-конференции в Меджлисе, что прокуратура республики не предпринимает шаги, чтобы отреагировать на заявления, носящие характер национальной неприязни и возбуждающие ненависть. «Любое безнаказанное высказывание, возбуждающее ненависть, оставляет людей, ставших мишенью, в состоянии «голубиного беспокойства», и готовит почву для преступлений на основании ненависти»,- сказал он, добавив, что возбудит судебное дело против председателя Карсского филиала турецкой националистической организации «Очаги идеалистов» Толга Адыгюзеля.
Толга Адыгюзель сделал провокационное заявление в связи с концертом на развалинах Ани армяснкого джазиста Тиграна Амасяна, обвинив всех, кто помогал и способствовал проведению этого концерта. Он угрожал им, сказав, что «отныне все будут знать свое место». По поводу армян он сказал: «Какова цель их подобных действий? Кто им содействует изнутри? Какие продажные журналисты сотрудничают с ними? Продавшиеся внутри и снаружи мозги хотят проверить наше терпение? Или же нам выйти на улицах Карса на охоту на армян?».