Ստամբուլում հայ կնոջ սպանության գործի կասկածյալը բանտում սեռական բռնության է ենթարկվել
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ստամբուլի Սամաթիա թաղամասում սպանված հայ տարեց կնոջ՝ Մարիցա Քյուչուքի գործով հերթական դատական նիստի ժամանակ գլխավոր կասկածյալ Մուրադ Նազարյանը հայտնել է, որ բանտում ենթարկվել է բռնությունների: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին տեղեկացնում է թուրքական Demokrathaber.net-ը:
Նիստի ժամանակ Նազարյանի փաստաբան Ջաֆեր Գյուլն ասել է, որ հանցագործությունը կազմակերպված հանցախմբի ձեռքի գործն է, և իսկական մեղավորներն իրականում ազատության մեջ են: Նա նշել է, որ իր պաշտպանյալը բանտում մի քանի անգամ սպառնալիքների և սեռական բռնության է ենթարկվել, և այդ է պատճառը, որ իրենք պահանջում են ազատ արձակել Նազարյանին:
Ի պատասխան դատավորի այն հարցին, թե ովքեր են բռնություններ կիրառել Նազարյանի վրա, արդեն 28 ամիս կալանավայրում գտնվող կասկածյալն ասել է, որ իր բանտախցի մյուս անդամներն իրեն սպառնացել են: «Մի քանի անգամ սեռական բռնության եմ ենթարկվել: Այստեղ իմ հայ լինելու հանգամանքն էլ դերակատարում ունի: Իրադրության մասին հայտնել եմ բանտի դատախազությանը, բողոք եմ գրել, սակայն դրան որևէ ընթացք չի տրվել»,- ասել է Նազարյանը:
Դատարանը, ուշադրության առնելով ներկայացված բողոքները, որոշում է կայացրել բողոք ներկայացնել դատախազություն: Դատական նիստը հետաձգվել է մինչև 2015 թվականի սեպտեմբերի 21-ը:
Հանցագործը կամ հանցագործները չորս տարեց հայ կանանց վրա առաջին հարձակումը գործել են 2012 թ-ի դեկտեմբերի 27-ին` Թուրֆանդա Ա-ի նկատմամբ: Նրանք մտել են միայնակ բնակվող կնոջ բնակարան, ծեծի ենթարկել նրան եւ տարել նրա թանկարժեք զարդերը: Դեկտեմբերի 28-ին սպանել են Մարիցա Քյուչյուքին: Մեկ ամիս հետո` 2013 թ-ի հունվարի 22-ին, ներխուժել են 83-ամյա Սուլթան Այքարի տուն եւ նրան եւս ծեծել: Նրանք փողոցում հարձակվել եւ փորձել էին առեւանգել եւս մեկ տարեց հայ կնոջ: Երկար հետաքննությունից հետո թուրքական ոստիկանությունը հարձակումների կասկածանքով ձերբակալել է հոգեկան խանգարումներ ունեցող ազգությամբ հայ Մուրադ Նազարյանին, ով հացաքննության ժամանակ ասել էր, որ չի ճանաչում այդ կանանցից ոչ մեկին եւ չի հիշում, որ նման սպանություն եւ հարձակումներ է կատարել: Հետագայում նա հայտնել էր, որ հանցագործությունն ինքը չի կատարել, այկլ իրեն բռնի տարել են դեպքի վայր: Հետագայում դատաքննչական հետազոտությունը պարզել էր, որ դեպքի վայրում եղել են միանգամի մի քանի մարդ:

Подозреваемый в убийстве армянки в Стамбуле подвергся в тюрьме сексуальному насилию
Состоялось очередное судебное заседание по уголовному делу в отношении Мурада Назаряна, обвиняемого в нападении на армянских женщин в армянонаселенном районе Стамбула Саматия и в убийстве одной из них – Марицы Кучук, во время которого Мурад Назарян сообшил, что в тюрьме его подвергли насилию. Как передает«Арменпресс»со ссылкой на турецкий Demokrathaber.net, адвокат обвиняемого Джафер Гюль сообшил, что расследуемое дело – результат действий организованной группы преступников, которые на свободе. Его подзащитному в тюрьме угрожали, он несколько раз подвергся в тюрьме сексуальному насилию, и именно поэтому он требует отпустить его на свободу.
На вопрос судьи, кто это был, Назарян сказал, то за 28 месяцев заключения он неоднократно сообщал об угрозах сокамерников. «Меня неоднократно насиловали, то, что я – армянин, тоже сыграло роль. Я сообщал тюремному прокурору, писал жалобы, однако это не помогло»,- сказал Назарян.
Суд решил перенаправить жалобу в прокуратуру. Судебное заседание отложили до 21-го сентября.
Первое нападение на четырех пожилых армянок преступник или группа преступников совершили 27-го декабря 2012 года. Первой пострадавшей была Турфанда А. Преступники ворвались в жилище одинокой женщины, избили ее и похитили драгоценности. 28-го декабря убили Марицу Кючук. Через месяц после этого, 22-го января 2013 года преступники ворвались в жилище 83-летней Султан Айкар и избили ее. На улице напали еще на одну пожилую армянку и попытались ее похитить. После долгого расследования турецкая полиция арестовала психически больного армянина Мурада Назаряна, который на допросах показал, что он этих женщин не знает и не помнит, нападал ли он на них или убивал ли кого-то.