«Իսլամական պետությունն» սկսել Է հատել սեփական ոսկեդրամները
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Իսլամական պետություն» (ԻՊ) ահաբեկչական խմբավորումն սկսել Է հատել սեփական մետաղադրամները՝ դինարները, հաղորդում Է «Արմենպրես»-ը՝ հղում անելով The Telegraph-ին: Ըստ որում 1 ոսկե դինարը համարժեք Է 139 ամերիկյան դոլարի:
Խմբավորման թողարկած առաջին մետաղադրամների լուսանկարները հայտնվել են սոցցանցերում: Դինարի մի կողմում արված Է արաբերեն մակագրություն, մյուս երեսին աշխարհի քարտեզն Է: Եվս մեկ տարատեսակ են դարձել ցորենի յոթ ցողունների պատկերով մետաղադրամները, նշել Է The Mirror ը:
Ըստ հրատարակության տեղեկատվության՝ արժույթը շրջանառության մեջ կմտնի մոտ ժամանակներս:
Ներկայում դինարը պաշտոնական արժույթ Է Ալժիրում, Բահրեյնում, Իրանում, Իրաքում, Հորդանանում, Քուվեյթում, Լիբիայում, Սերբիայում, Թունիսում եւ Մակեդոնիայի Հանրապետությունում: Այս երկրներում մետաղադրամները հատում են նվազ «ազնիվ» մետաղներից:

«Исламское государство» начало чеканить собственные золотые монеты
Террористическая группировка «Исламское государство» (ИГ) начала чеканить собственные монеты — динары, сообщает The Telegraph. При этом 1 золотой динар эквивалентен 139 долларам США.
Фотографии первых монет, выпущенных группировкой, появились в соцсетях. На одной стороне динара нанесена надпись на арабском языке, на другой — карта мира. Еще одной разновидностью стали монеты с изображением семи стеблей пшеницы, отмечает The Mirror.
По информации издания, валюта поступит в обращение в ближайшее время.
В настоящее время динар является официальной валютой в Алжире, Бахрейне, Иране, Ираке, Иордании, Кувейте, Ливии, Сербии, Тунисе и Республике Македония. Там монеты чеканят из менее благородных металлов.