Mars Odyssey զոնդը հունիսի 23-ին Մարսի շուրջը պտույտի ռեկորդ կսահմանի
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: NASA-ի Mars Odyssey տիեզերանավը հունիսի 23-ին կկատարի իր 60-հազարերորդ պտույտը Մարսի ուղեծրում, անցած ժամանակամիջոցում ապարատը հավաքել Է մեծ քանակությամբ եզակի տեղեկատվություն եւ կատարել Է Կարմիր մոլորակի մակերեւույթի՝ վիթխարի թվով լուսանկարներ, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Mars Odyssey զոնդը, որն անվանվել Է ի պատիվ Արթուր Քլարկի «2001. Տիեզերական ոդիսական» հռչակավոր ստեղծագործության, արձակվել Է գրեթե 14 տարի առաջ՝ 2001 թվականին: Ապարատի միջոցով գիտնականները կատարել են մի շարք կարեւորագույն հայտնագործություններ, այդ թվում՝ ջրային սառույց են գտել Կարմիր մոլորակի անմիջականորեն մակերեւույթի տակ, զոնդը նաեւ հաջողությամբ հանդես Է գալիս որպես տվյալների վերահաղորդիչ Մարսի վրա գործող մոլորակագնացների համար:
«Տիեզերանավը գտնվում Է սարքին վիճակում, դրա բոլոր ենթահամակարգերը գործում են ադյունավետ, իսկ վառելիքը կբավականացնի ավելի քան 10 տարվա աշխատանքի համար»,- հաղորդագրության մեջ բերված Է NASA-ի Ռեակտիվ շարժման լաբորատորիայում Mars Odyssey ծրագրի ղեկավար Դեւիդ Լեմանի խոսքը, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

Зонд Mars Odyssey 23 июня установит рекорд обращения вокруг Марса
Космический корабль Mars Odyssey НАСА 23 июня осуществит свой 60-тысячный виток поорбите Марса, запрошедшее время аппарат собрал массу уникальной информации исделал огромное количество изображений поверхности Красной планеты,сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости.
Зонд Mars Odyssey, названный вчесть знаменитого произведения Артура Кларка "2001: Космическая одиссея", был запущен почти 14 лет назад, в2001 году. С помощью аппарата ученые совершили ряд важнейших открытий, втом числе обнаружили водяной лед непосредственно подповерхностью Красной планеты, зонд также успешно выступает вкачестве ретранслятора данных дляработающих наМарсе планетоходов.
"Космический корабль находится вдобром здравии, все его подсистемы эффективно функционируют атоплива достаточно дляболее чем 10 лет работы",— приводятся всообщении слова Дэвида Лемана, руководителя проекта Mars Odyssey вЛаборатории реактивного движения НАСА.