Սերժ Սարգսյանն ընդգծել է Համահայկական խաղերը բարձր մակարդակով անցկացնելու կարևորությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀՆախագահ Սերժ Սարգսյանն հունիսի 17-ին հրավիրել է խորհրդակցություն՝ Համահայկական ամառային 6-րդ խաղերի կազմկոմիտեի անդամների մասնակցությամբ: Քննարկվել են օգոստոսի 2-ին մեկնարկող Համահայկական խաղերի նախապատրաստման կազմակերպչական աշխատանքների ընթացքը և մինչև խաղերի բացումն իրականացվելիք աշխատանքները:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ Նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունից,ՀՀ վերահսկիչ պալատի նախագահ, Համահայկական խաղերի համաշխարհային կոմիտեի նախագահ (կազմկոմիտեի նախագահ) Իշխան Զաքարյանը զեկուցել է, որ խաղերի հանդիսավոր բացումը կատարվելու է Հանրապետական մարզադաշտում, իսկ փակումը՝ օգոստոսի 13-ին, Թատերական հրապարակում: «Միասնություն սպորտով» կարգախոսի ներքո խաղերը անցկացվելու են Երևանում, ԼՂՀ մայրաքաղաք Ստեփանակերտում, Գյումրիում, Վանաձորում, Աբովյանում, Արտաշատում: Համահայկական խաղերին, ըստ կանոնադրության, մասնակցում են քաղաքների հավաքական թիմերը:
Կազմկոմիտեի նախագահը ներկայացրել է խաղերի ծրագրում ընդգրկված մարզաձևերը, այդ մարզաձևերից յուրաքանչյուրի մասով մինչ այժմ ստացված հայտերը, նաև հայտ ներկայացրած քաղաքների և մասնակիցների թիվը, որոնք կամփոփվեն հայտերի ընդունման վերջնաժամկետից՝ հուլիսի 15-ից հետո: Խորհրդակցության մասնակիցներին ներկայացվել են նաև Համահայկական խաղերի տարեգրությունը՝ սկսած 1999 թվականից, մարզակառույցների վիճակը, տարբեր նախարարությունների և գերատեսչությունների մասով ծրագրված աշխատանքները:
Նախագահ Սերժ Սարգսյանն ընդգծել է Համահայկական խաղերը բարձր մակարդակով անցկացնելու կարևորությունը և տվել համապատասխան հանձնարարականներ՝ շեշտելով, որ Համահայկական 6-րդ խաղերն անցկացվում են Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված միջոցառումների շրջանակներում և պահանջում են բոլոր պետական մարմիններից ու միջոցառման պատասխանատուներից առավելագույն ջանքեր՝ այն պատշաճ կազմակերպելու և անցկացնելու համար:

Serzh Sargsyan stressed the importance on holding Pan-Armenian Games on a high level
YEREVAN, JUNE 17, ARMENPRESS. On June 17 President of Armenia Serzh Sargsyan convened a consultation meeting, which was attended by the members of organizing committee of 6th Pan-Armenian Summer Games. The process of organization and preparatory works, as well as activities to be finished before the opening of Pan-Armenian Games on August 2 were discussed.
As Armenpress was informed by the Department of Public Relations and Mass Media, Ishkhan Zakaryan, the president of the Control Chamber of the Republic of Armenia and President of International Committee of Pan-Armenian Games (president of organization committee) reported that the grand opening will take place in the Republic Stadium and the closing ceremony will be held on August 13 in Liberty Square. The games will be held in Yerevan, Stepanakert, the capital of Nagorno-KarabakhRepublic, Gyumri, Vanadzor, Abovyan and Artashat. According to by law, the city teams will participate in Pan-Armenian Games.
The president of organizing committee presented the sports included in the Games, requests received for each of them, as well as the number of cities and attendants pending for request. The requests will be processed after July 15, the deadline of accepting requests. The attendees of the consultation meeting were presented the chronicle of Pan-Armenian Games from 1999 onwards, the condition of sports facilities, as well as the work envisaged to be carried out by ministries and departments.
President Serzh Sargsyan stressed the importance on holding Pan-Armenian Games on a high level and gave appropriate directives. The president also mentioned that 6 Pan-Armenian Games are held within the framework of events dedicated to the centenary of the Armenian Genocide and require maximum efforts from state bodies and those in charge of the event in order to organize and held the Games properly.