Սերժ Սարգսյանն ընդգծել է Համահայկական խաղերը բարձր մակարդակով անցկացնելու կարևորությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀՆախագահ Սերժ Սարգսյանն հունիսի 17-ին հրավիրել է խորհրդակցություն՝ Համահայկական ամառային 6-րդ խաղերի կազմկոմիտեի անդամների մասնակցությամբ: Քննարկվել են օգոստոսի 2-ին մեկնարկող Համահայկական խաղերի նախապատրաստման կազմակերպչական աշխատանքների ընթացքը և մինչև խաղերի բացումն իրականացվելիք աշխատանքները:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ Նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունից,ՀՀ վերահսկիչ պալատի նախագահ, Համահայկական խաղերի համաշխարհային կոմիտեի նախագահ (կազմկոմիտեի նախագահ) Իշխան Զաքարյանը զեկուցել է, որ խաղերի հանդիսավոր բացումը կատարվելու է Հանրապետական մարզադաշտում, իսկ փակումը՝ օգոստոսի 13-ին, Թատերական հրապարակում: «Միասնություն սպորտով» կարգախոսի ներքո խաղերը անցկացվելու են Երևանում, ԼՂՀ մայրաքաղաք Ստեփանակերտում, Գյումրիում, Վանաձորում, Աբովյանում, Արտաշատում: Համահայկական խաղերին, ըստ կանոնադրության, մասնակցում են քաղաքների հավաքական թիմերը:
Կազմկոմիտեի նախագահը ներկայացրել է խաղերի ծրագրում ընդգրկված մարզաձևերը, այդ մարզաձևերից յուրաքանչյուրի մասով մինչ այժմ ստացված հայտերը, նաև հայտ ներկայացրած քաղաքների և մասնակիցների թիվը, որոնք կամփոփվեն հայտերի ընդունման վերջնաժամկետից՝ հուլիսի 15-ից հետո: Խորհրդակցության մասնակիցներին ներկայացվել են նաև Համահայկական խաղերի տարեգրությունը՝ սկսած 1999 թվականից, մարզակառույցների վիճակը, տարբեր նախարարությունների և գերատեսչությունների մասով ծրագրված աշխատանքները:
Նախագահ Սերժ Սարգսյանն ընդգծել է Համահայկական խաղերը բարձր մակարդակով անցկացնելու կարևորությունը և տվել համապատասխան հանձնարարականներ՝ շեշտելով, որ Համահայկական 6-րդ խաղերն անցկացվում են Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված միջոցառումների շրջանակներում և պահանջում են բոլոր պետական մարմիններից ու միջոցառման պատասխանատուներից առավելագույն ջանքեր՝ այն պատշաճ կազմակերպելու և անցկացնելու համար:

Президент Армении подчеркнул важность проведения Всеармянских игр на высоком уровне
Президент Армении Серж Саргсян 17 июня провел совещание с участием членов оргкомитета 6-х Всеармянских летних игр. Был обсужден ход подготовительных работ к старту 2 августа Всеармянских игр, а также работы, которые должны быть реализованы до начала Игр.
Как сообщили Арменпресс в Управлении по связям с общественностью и СМИ аппарата президента Армении, председатель Контрольной палаты Армении, руководитель оргкомитета Всеармянских игр Ишхан Закарян доложил, что торжественное открытие игр пройдет на Республиканской стадионе Еревана, а закрытие состоится 13 августа на Театральной площади.
Игры под лозунгом «Единство в спорте» пройдут в Ереване, Степанакерте, Гюмри, Ванадзоре, Абовяне, Арташате. Согласно уставу, в играх принимают участие сборные городов.
Закарян представил также включенные в программу виды спорта, полученные по этим видам спорта заявки на участие, а также количество представивших заявки городов и спортсменов. Общее количество станет известно после завершения срока подачи заявок, 15 июля.
Участникам совещания была представлена также хроника Всеармянских игр, начиная с 1999 года, состояние спортивных структур, запланированные по части разных министерств и ведомств работы.
Президент Армении подчеркнул важность проведения Всеармянских игр на высоком уровне и дал соответствующие поручения, подчеркнув, что 6-е Всеармянские игры проходят в рамках посвященных 100-летию Геноцида армян мероприятий, и требуют от всех государственных органов и ответственных мероприятия максимальных усилий для должной организации и проведения игр.