Մասաչուսեթսի ռաբբիների խորհուրդը հարգանքի տուրք է մատուցել Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՄՆ Մասաչուսեթս նահանգի ռաբբիների խորհուրդը հայտարարություն է տարածելˋ հարգելով Առաջին համաշխարհային պատերազմի ժամանակ Օսմանյան կայսրության կազմակերպած Ցեղասպանության զոհերի հիշատակը: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբˋ խորհուրդը հայտնել է իր համերաշխությունը և ցավակցությունը հայ ժողովրդին՝ Ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի կապակցությամբ:
«Մենք կոչ ենք անում Թուրքիային ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը: Օսմանյան կայսրության ժառանգ Թուրքիայի համար սա հնարավորություն է երաշխավորելու, որ 100 տարի առաջ տեղի ունեցածը չվնասի ցեղասպանության զոհերի և այն իրականացնողների ժառանգների այսօրվա հարաբերություններն»,- ասվում է հաղորդագրությունում:
Ռաբբիների խորհուրդը նաև կոչ է հղել ԱՄՆ-ին և Իսրայելին առանց երկմտանքի ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունըˋ ցույց տալով իրենց նվիրվածությունը արդարության հաստատման գործին:
«Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին մեր նպատակներն ավելի են ամրապնդվում՝ իմանալով, որ մենք ունենք հրեա համայնքի մեր ընկերների աջակցությունը»,- ասել է Մասաչուսեթսի հայկական համագումարի նախագահ Հերման Փուրությանը:
Հայկական համագումարը տարիներ շարունակ աշխատանքներ է տարել Բոստոնի և ԱՄՆ տարբեր հրեական կազմակերպությունների հետˋ Հայոց ցեղասպանության մասին իրազեկելու նպատակով:

Совет раввинов Массачусетса почтил память жертв Геноцида армян
Совет раввинов штата Массачусетс (США) распространил заявление, в котором почтил память жертв Геноцида армян в Османской империи. Как передает Арменпресс, Совет выразил сочувствие и солидарность – по случаю 100-летия Геноцида армян.
«Мы призываем Турцию признать Геноцид армян. Для Турции – правопреемницы Османской империи, это возможность гарантировать, что случившееся 100 лет назад не повредит сегодняшним отношениям потомков жертв Геноцида и его исполнителей», - говорится в заявлении. Совет раввинов призвал также США и Израиль без колебаний признать факт Геноцида армян, подтвердив тем самым свою приверженность к утверждению справедливости.
«В год 100-летия Геноцида армян наши цели более крепки – от сознания, что мы пользуемся поддержкой наших друзей из еврейской общины», - сказал председатель Армянского конгресса Массачусетса Герман Пурутян.
АК Массачусетса на протяжении многих лет сотрудничает с разными еврейскими организациями США – с целью распространения информации о Геноциде армян.