Եգիպտական «Ալ Ահրամ»-ն անդրադարձել է Հայոց ցեղասպանությանը
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Եգիպտական հեղինակավոր «Ալ Ահրամ» օրաթերթում լույս է տեսել եգիպտացի ճանաչված հրապարակախոս, միջազգային իրավունքի մասնագետ Այման Սալամայի արաբերեն հոդվածը` Հայոց ցեղասպանության մասին։
«Ցեղասպանությունը՝ միջազգային հանցագործությունների հանցագործություն» հոդվածում հեղինակը հաստատում է, որ 1915թ. օսմանյան իշխանությունների կողմից հայերի դեմ իրականացված ոճիրը ցեղասպանություն է՝ համաձայն 1948 թ. դեկտեմբերի 9-ին ՄԱԿ-ի ընդունած «Ցեղասպանության հանցագործության կանխման և դրա համար պատժի մասին» կոնվենցիայի դրույթների։
«Ցեղասպանությունը ցնցել է մարդկային խիղճը, գլոբալ համակարգը, մարդկային արժանապատվությունն ամբողջությամբ։ Այդ սարսափելի հանցանքը, դրա եղկելի գործերը պատմության մատյանում գրանցված են սևով։ Այն ոչ միայն ոտնահարում է միջազգային իրավունքը, այլև երկնային բոլոր կրոնները: Դա մարդկային ամբողջ հանրության գոյության իրավունքի մերժումն է»,- «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ընդգծում է հոդվածագիրը։
Այման Սալաման, ով մասնակցել է ապրիլի 22-ից 23-ը Երևանում կայացած «Ընդդեմ ցեղասպանության հանցագործության» գլոբալ ֆորումին, մանրամասն կերպով հիմնավորում է 1915թ. Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչելու անհրաժեշտությունը։ Ըստ նրա՝ Թուրքիայի ժխտողականությունն անհամատեղելի է բարոյական, մարդկային և իրավական արժեքների հետ և Հայաստանի և Թուրքիայի միջև պաշտոնական և ոչ պաշտոնական հարաբերությունները նորմալացնելու գլխավոր խոչընդոտն է։
Քննադատելով Անկարայի կեցվածքը՝ Սալաման գրում է. «Ներկայիս թուրքական կառավարությունը պնդում է, որ 1915թ. հայերից զոհ է գնացել ընդամենը 300 հազար մարդ, որոնք, իբր, մահացել են սոսկ եղանակային վատ պայմանների, սովի և ծարավի պատճառով, թե իբր նրանց ուղեկցող թուրք զինվորները մի փամփուշտ անգամ չեն արձակել` հայերին սպանելու համար»։
Հեղինակը եզրափակում է, որ անցյալում մարդու իրավունքների ոտնահարումների մասին ճշմարտության իմացությունը հասարակություններին ուժ է տալիս կանխարգելելու նմանատիպ իրադարձությունների կրկնությունը, ինչպես նաև օգնում է հաշտեցմանը։ Իրազեկված լինելը հիմնարար անհրաժեշտություն է պառակտումների և բաժանարար գծերի վերացման համար։

В известной египетской ежедневной газете «Аль Ахрам» вышла статья о Геноциде армян
В известной египетской ежедневной газете «Аль Ахрам» вышла статья египетского публициста, специалиста по международному праву Аймана Саламы о Геноциде армян (оригинал статьи на арабском языке - здесь).
Как сообщает Арменпресс, в статье «Геноцид – преступление международных преступлений» автор подтверждает, что совершенное в 1915 году османскими властями преступление против армян было геноцидом, согласно положениям принятой 9 декабря 1948 года «Конвенцияо предупреждении преступлениягеноцидаи наказании за него».
«Геноцид потряс человеческую совесть, глобальную систему, человеческое достоинство полностью. Это страшное преступление, эти противные деяния написаны в истории человечества черным цветом. Это не только нарушает международное право, но и все религии. Это отрицание права всего человеческого общества на существование», - пишет Салама.
Айман Салама, который 22-23 апреля 2015 принял участие в прошедшем в Ереване глобальном форуме «Против преступления геноцида», подробно обосновывает необходимость признания Геноцида армян. По его словам, отрицание со стороны Турции несовместимо с моральными, человеческими и правовыми ценностями и является основным препятствием в нормализации официальных и неофициальных отношений между Арменией и Турцией.
Критикуя позицию Анкары, Салама пишет: «Текущее турецкое правительство утверждает, что в 1915 году [во время депортации] погибло всего 300 тысяч армян, которые, якобы, погибли в результате плохих погодных условий, голода и жажды, а сопровождающие армян турки, якобы, не выпустили ни одной пули, чтобы убить армян».
Автор отмечает, что знание истины о нарушениях прав человека в прошлом дает силу обществу предотвращать повторение подобных деяний в будущем, а также способствует примирению. Быть осведомленным – фундаментальная необходимость для устранения разделяющих линий.