Հալեպահայերը նշել են Հայաստանի անկախության տոնը
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հալեպահայերը մայիսի 28-ին մեծ շուքով նշել են Հայաստանի անկախության տոնը:
Այս մասին «Արմենպրես»-ը տեղեկացավ «Գանձասար» թերթի ֆեյսբուքյան էջից: Միջոցառումը կազմակերպվել է «Համազգային»-ի Սիրիայի շրջանային վարչության կողմից և տեղի է ունեցել «Գ. Եսայան» սրահում: Հանդիսությանը ներկա են գտնվել հալեպահայ կազմակերպությունների, միությունների և կրթական հաստատությունների ներկայացուցիչներ, ինչպես նաև հոգևոր հայրեր և երիտասարդական միություններ:
Տոնական միջոցառման ընթացքում կատարվել են հայրենասիրական երգեր, պարեր և ասմունք:
Հայ ժողովուրդը մայիսի 28-ին տոնում է Հայաստանի Առաջին Հանրապետության հիմնադրման և Սարդարապատի ճակատամարտում հաղթանակի 97-ամյակը՝ Հանրապետության տոնը: 1918-ի այս օրը Ղարաքիլիսայում, Բաշ-Ապարանում, Սարդարապատում տված կենաց-մահու ճակատամարտերում տարած հաղթանակով վերականգնվեց հայ ժողովրդի՝ շուրջ 9 դար առաջ կորցրած անկախությունը:

Алеппские армяне отметили праздник независимости Армении
28-го мая алеппские армяне отметили праздник независимости Армении. Об этом «Арменпресс» осведомился на странице Facebook газеты «Гандзасар». Праздник организовала районная администрация организации «Амазгаин» в Сирии, он состоялся в зале «Г.Есаян». присутствовали представители армянских организаций города, союзов и образовательных учреждений, а также духовные лица и молодежь.
В ходе празднования исполнялись патриотические песни, танцы и декламация.
28-го мая армянский народ отмечает День Первой Республики и 97-летие победы в битве при Сардарапате. В этот день в 1918-ом году после битв при Каракилисе, Баш-Апаране и Сардарапате была восстановлена утраченная в течение 9 веков независимость Армении.