ԱՄՆ-ն Ուկրաինայի բանակին 300 մլն դոլար կհատկացնի պաշտպանական նոր բյուջեի շրջանակներում
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: 2016 թվականի համար ԱՄՆ-ի պաշտպանական նոր բյուջեի նախագիծը 300 մլն դոլարի հատկացում է նախատեսում Ուկրաինայի զինված ուժերի ամրապնդման համար: Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, մայիսի 14-ին այդ փաստաթղթին հավանություն է տվել Սենատի զինված ուժերի գործերի կոմիտեն,:
Դրա հետ մեկտեղ օրինագիծը, որի ընդհանուր ծավալը կազմում է 612 մլրդ դոլար, թույլ է տալիս ընդլայնել ռուսական հրթիռային շարժիչների օգտագործումը ռազմական տիեզերական կարիքների համար: Բացի այդ, օրինագծում ասված է սիրիական ընդդիմության այն մասի ուսուցման եւ հանդերձման համար 600 մլն դոլար հատկացնելու մասին, որին Վաշինգտոնը չափավոր է համարում:

США в рамках нового оборонного бюджета выделят армии Украины $300 млн
Проект нового оборонного бюджета США на2016 год предусматривает выделение 300 миллионов долларов наукрепление вооруженных сил Украины. В четверг данный документ одобрил профильный сенатский комитет поделам вооруженных сил, сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости.
Наряду сэтим законопроект, общий объем которого составляет 612 миллиардов долларов, позволяет увеличить использование российских ракетных двигателей длявоенных космических нужд. Кроме того, взаконопроекте говорится овыделении 600 миллионов долларов наподготовку иэкипировку той части сирийской оппозиции, которую Вашингтон считает умеренной.
Теперь данный документ поступит нарассмотрение сената полного состава.
Глава сенатского комитета республиканец Джон Маккейн назвал данный законопроект "реформаторским". По его словам, "он получил значительную поддержку состорону какреспубликанской, так идемократической фракций".