Ռուսական գազի տրանզիտի համար Ուկրաինան ամսական ստանում է ավելի քան 100 միլիոն դոլար
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ուկրաինական «Ուկրտրանսգազ» ընկերության տվյալներով՝ դեպի Եվրոպա և ԱՊՀ երկրներ Ուկրաինայի միջոցով ռուսական գազի տրանզիտը կրճատվել է 28%-ը՝ շուրջ 62.2 միլիարդ խորանարդ մետր: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը՝ վկայակոչելով ՏԱՍՍ-ը, Ուկրաինայի էներգետիկայի և ածխի արդյունաբերության նախարարի առաջին տեղակալ Իգոր Դիդենկոն հայտարարել է, որ Ուկրաինան ռուսական գազի տրանզիտի համար ամեն ամիս ստանում է ավելի քան 100 մլն դոլար: Նա նաև շեշտել է, որ եվրոպական երկրներից գազի ներկրման գները համադրելի են ռուսական գազի գների հետ:
Ավելի վաղ Ուկրաինայի էներգետիկայի և ածխի արդյունաբերության նախարար Վլադիմիր Դեմչիշինը հայտարարել էր, որ դեպի ԵՄ երկրներ ռուսական գազի տրանզիտի տարիֆը կազմել է 2,88 դոլար 100 խորանարդ մետրի դիմաց: Նրա կարծիքով՝ նպատակահարմար է այս թվի կրկնապատկումը՝ հույս հայտնելով, որ ՌԴ-ի հետ հնարավոր կլինի պայմանավորվել առնվազն այդ թվի 30% բարձրացմանը: Ուկրաինայի պետական վիճակագրական ծառայության տվյալների համաձայն՝ Ուկրաինան 2014թ-ի ընթացքում ՌԴ-ից և եվրոպական երկրներից ներկրել է 19.5 միլիարդ խորանարդ մետր գազ՝ 5.7 միլիարդ դոլար գումարով, այդ թվում՝ ԵՄ-ից 5 միլիարդ խորանարդ մետր 1.8 միլիարդ դոլարով և 14.5 միլիարդ խորանարդ մետր ՌԴ-ից՝ 3.9 միլիարդ դոլարով:

За транзит российского газа Украина ежемесячно получает более 100 млн долларов
Украина ежемесячно получает более $100 млнв качестве платы за транзит российского газа по территории страны.
Как сообщает Арменпресс со ссылкой на ТАСС, об этом заявил журналистам первый заместитель министра энергетики и угольной промышленности Украины Игорь Диденко.
"Ежемесячно Украина за транзит газа по своей территории получает более 100 млн долларов", - заявил он.
Представитель минэнерго сообщил, что стоимость импорта газа из РФ и через страны Европы в настоящее время сопоставима, разница составляет "буквально доллар-два".
По данным компании "Укртрансгаз", в прошлом году транзит российского газа через территорию Украины для стран Европы и СНГ по сравнению с предыдущим годом сократился на 28% - до 62,2 млрд кубометров.
Ранее министр энергетики и угольной промышленности Украины Владимир Демчишин завил, что тариф на услуги по транзиту российского газа в ЕС в первом квартале 2015 года составлял $2,88 за тысячу кубометров на каждые 100 км.
По его словам, целесообразным является "двукратное повышение тарифа" на транзит, при этом Демчишин добавил, что рассчитывает договориться с РФ о повышении стоимости транзита на 30%.
По данным государственной службы статистики страны, в 2014 году Украина импортировала из РФ и Европы почти 19,5 млрд куб. м газа на $5,7 млрд, при этом из ЕС - более 5 млрд кубометров на 1,8 млрд долларов, из РФ - 14,5 млрд кубометров на $3,9 млрд.