Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այցելել է ԱՄՆ Կոնգրեսի գրադարան
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:Աշխատանքային այցով Ամերիկայի Միացյալ Նահանգներում գտնվող Նախագահ Սերժ Սարգսյանն մայիսի 6-ին այցելել է ԱՄՆ Կոնգրեսի գրադարան, որը վերջին շրջանում զգալիորեն հարստացվել է՝ հավաքագրելով նաև տեսագրություններ, ձայնագրություններ, թվային նյութեր:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ Նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունից,Նախագահը շրջայց է կատարել գրադարանում, ծանոթացել ցուցանմուշներին, այդ թվում՝ այնտեղ պահվող հայերեն և Հայաստանի մասին բազմաթիվ նյութերին՝ պատմաբանների հիշատակումներին, Հայաստանի հիշատակմամբ հին քարտեզներին, ամերիկացի դիվանագետ Հենրի Մորգենթաուի և այլոց կողմից Հայոց ցեղասպանության վկայություններին:
Սերժ Սարգսյանն այնուհետև կարճատև զրույց է ունեցել Կոնգրեսի գրադարանի տնօրեն Ջեյմս Բիլինգթոնի հետ:
Նախագահը ներկա է գտնվել նաև «Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելից» թեմայով նոր նամականիշերի մարման արարողությանը. ՀՀ փոստային կապի ազգային օպերատոր «Հայփոստ» ՓԲԸ-ն մարել է «Հայոց ցեղասպանության հարյուրամյա տարելից. Հենրի Մորգենթաու» թեմայով նամականիշ և «Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելից. «Մերձավոր Արևելքի ամերիկյան նպաստամատույց կոմիտե» թեմայով գեղաթերթիկ նամականիշ:
Նամականիշի վրա պատկերված է «Չթողնենք, որ կործանվեն» Մերձավոր Արևելքի ամերիկյան նպաստամատույց կոմիտեի հանգանակության պաստառը՝ Ամերիկային շնորհակալություն հայտնող որբերի խորապատկերին:

YEREVAN, MAY 6, ARMENPRESS. The President of the Republic of Armenia Serzh Sargsyan, who is on a working visit to the United States of America, has paid a visit to the U.S. Library of Congress on May 6. The Library of Congress has recently been significantly enriched by the video and audio records and digital materials as well.
The Mass Media and Public Relations Department of the Armenian President’s Office informed “Armenpress” that Serzh Sargsyan toured in the library, got acquainted with the exhibits, including Armenian language materials and those about Armenia – historians’ records, ancient maps with Armenia, testimonies on the Armenian Genocide by Henry Morgenthau and others.
The President of the Republic of Armenia Serzh Sargsyan had a brief conversation with the Librarian of Congress, Dr. James H. Billington.
Also, the President of the Republic of Armenia Serzh Sargsyan attended the cancellation ceremony of the stamps dedicated to the 100th anniversary of the Armenian Genocide.