Մարդկության դեմ ոճիրներին նվիրված թանգարանները անցյալի դառը հիշողությունները վառ պահելու ուղերձ են. Սերժ Սարգսյան
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Աշխատանքային այցով Ամերիկայի Միացյալ Նահանգներում գտնվող ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանը մայիսի 6-ին Վաշինգտոնում այցելել է Միացյալ Նահանգների Հոլոքոստի հուշահամալիր-թանգարան: Թանգարանի տնօրենը Հանրապետության Նախագահին շրջայցի ժամանակ ծանոթացրել է ներկայացված ցուցադրանյութին: Շրջայցից հետո Սերժ Սարգսյանը գրառում է կատարել թանգարանի պատվավոր հյուրերի գրքում. «Խորապես ազդված եմ տեսածից: Սա մի վայր է, որն իր պատերի ներքո ամփոփում է խորը թախիծ և միաժամանակ հույսի մեծ շող՝ շեշտադրելով անցյալին առերեսվելու առավելությունն ընդդեմ անցյալի ժխտման և քողարկման: Սա մի անգնահատելի ներդրում է՝ որպես ապահով ապագայի լուռ, բայց խոսուն երաշխավոր:
Մարդկության դեմ իրագործված ոճիրներին նվիրված թանգարանները, ինչպիսիք են Հոլոքոստին նվիրված այս հուշահամալիր-թանգարանը, Երևանում գտնվող Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտը, ոչ միայն զոհվածներին հարգանքի տուրք մատուցելու համար են, ոչ միայն վերապրածների հիշողությունների խտացված ամփոփումներն են, այլ նաև հստակ ուղերձ են ներկա և ապագա սերունդներին, որպեսզի միշտ վառ պահեն անցյալի դառը հիշողությունները՝ դրանցից դասեր քաղելու և դրանք սերնդեսերունդ փոխանցելու համար»,-գրառել է ՀՀ Նախագահը:

Посвященные преступлениям против человечности музеи являются посланием всегда держать в памяти горькие воспоминания прошлого: президент Армении
Находящийся в США с рабочим визитом президент Армении Серж Саргсян 6 мая посетил музей Холокоста в Вашингтоне.
Как сообщили Арменпресс в Управлении по связям с общественностью и СМИ аппарата президента Армении, директор Музея ознакомил Сержа Саргсян с представленной экспозицией. В конце посещения президент Армении сделал запись в Книге почетных гостей музея Холокоста в Вашингтоне.
«Глубоко впечатлен тем, что увидел. Это место, которое заключает в своих стенах глубокую скорбь и вместе с тем большой луч надежды, подчеркивая привилегию столкновения с собственной историей над отрицанием и сокрытием. Это неоценимый вклад, как молчаливый, но и говорящий гарант обеспеченного будущего.
Посвященные преступлениям против человечности музеи, каковыми являются Музей памяти жертв Холокоста, Музей-институт Геноцида армян, служат не только данью памяти жертв, но также ясным посланием нынешним и будущим поколениям - всегда держать в памяти горькие воспоминания прошлого, извлекать из них уроки и передавать будущим поколениям», - написал президент Армении.