ՀՀ վարչապետը ՄՖԿ-ի պատվիրակության հետ քննարկել է համագործակցության ընդլայնմանն ուղղված հարցեր
ԵՐԵՎԱՆ, 2 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:Վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանն ընդունել է Միջազգային ֆինանսական կորպորացիայի փոխնախագահ Կարին Ֆինկելսթոնի գլխավորած պատվիրակությանը:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ կառավարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից,Կառավարության ղեկավարը բարձր է գնահատել ՀՀ կառավարության ու կորպոցիայի միջև արդյունավետ համագործակցությունը և վստահություն հայտնել, որ տիկին Ֆինկելսթոնի այցը կնպաստի երկկողմ փոխգործակցության հետագա ամրապնդմանը: Հովիկ Աբրահամյանը շնորհակալություն է հայտնել ՄԿՖ փոխնախագահին՝ կորպորոցիայի կողմից մեր երկրում տարբեր ոլորտներում իրականացվող ծրագրերի համար, որոնք նոր թափ են հաղորդում տնտեսության ակտիվացմանն ու հետագա զարգացմանը: Վարչապետը կարևորել է գործարար միջավայրի բարելավման, ֆինանսական հատվածին օժանադակության ծրագրերը, տեսչական բարեփոխումների իրականացումը:
Իր հերթին, Կարին Ֆինկելսթոնը գոհունակություն է հայտնել ՀՀ կառավարության հետ իրականացվող ծրագրերի կատարողականից և նշել, որ այդ առումով որևէ խնդիր գոյություն չունի: ՄԿՖ փոխնախագահը տպավորիչ է համարել գործարար միջավայրի բարելավման ուղղությամբ կատարված համատեղ աշխատանքները: Կարին Ֆինկելսթոնը նշել է, որ կորպորացիան պատրաստ է ընդլայնելու ծրագրերը գյուղատնտեսության, արդյունաբերության, ենթակառուցվածքների, նորարական տեխնոլոգիաների բնագավառներում և ՀՀ կառավարությանը ցուցաբերել անհրաժեշտ օժանդակություն՝ հնարավոր մարտարավերներին դիմագարավելու նպատակով: Միաժամանակ, ՄԿՖ փոխնախագահն արդյունավետ է գնահատել ՀՀ կառավարության և Կենտրոնական բանկի վարած քաղաքականությունը՝ տնտեսական կայունությունը պահպանելու և ամրապնդելու գործում:
Զրուցակիցները քննարկել են նաև Հայաստանի զարգացման հիմնադրամի և կորպորացիայի միջև համագործակցության հեռանկարներին, սննդամթերքի անվտանգության և այլ ոլորտներում փոխգործակցությանն առնչվող հարցեր:
Հանդիպմանը վարչապետ Աբրահամյանը շնորհակալություն է հայտնել առաքելությունն ավարտած Միջազգային ֆինանսական կորպորոցիայի տնօրեն Թոմաս Լյուբեքին՝ արդյունավետ համագործակցության համար և շնորհավորել ՄՖԿ-ի տարածաշրջանային նորանշանակ տնօրեն Յան Վան Բիլսենին՝ պատասխանատու պաշտոնում նշանակվելու առթիվ:

Armenian PM and IFC Vice-President discuss expansion of cooperation
YEREVAN, 2 APRIL, ARMENPRESS. Prime Minister Hovik Abrahamyan received the delegation led by Vice-President of the International Financial Corporation (IFC) Karin Finkelston.
As the Department of Information and Public Relations of the Government of the Republic of Armenia reports to “Armenpress”, the head of government praised the effective cooperation between the Government of the Republic of Armenia and the IFC and expressed confidence that Mrs. Finkelston’s visit would contribute to further strengthening of partnership. Hovik Abrahamyan expressed gratitude to the IFC Vice-President for the Corporation’s programs that are carried out in different sectors and are giving new impetus for the activation and future development of the economy.
In her turn, Karin Finkelston expressed satisfaction with the executive of the programs carried out with the Government of the Republic of Armenia and mentioned that there was no problem in that regard. Karin Finkelston mentioned that the IFC was ready to expand projects in the fields of agriculture, industry, infrastructures and innovative technologies and provide the Government of the Republic of Armenia with necessary assistance in resisting potential challenges.
The interlocutors also discussed the perspectives of cooperation between the Development Foundation of Armenia and the International Financial Corporation, as well as issues related to partnership in the spheres of food safety and other spheres.