Reddit-ի համահիմնադիր Ալեքսիս Օհանյանն ապրիլի 24-ին Երեւանում կհարգի Ցեղասպանության զոհերի հիշատակը
ԵՐԵՎԱՆ, 31 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Աշխարհում լայն ժողովրդականություն վայելող Reddit սոցիալական լրատվական կայքի համահիմնադիր հայազգիԱլեքսիս Օհանյանը Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի օրը կլինի Հայաստանում: Նա այստեղ կլինի իր հայրիկի հետ ու կսպասի ԱՄՆ-ի կողմից Հայոց ցեղասպանության ճանաչմանը: «Արմենպրես»-ը ներկայացնում է տեխնոլոգիական ոլորտում մեծ հաջողություններ գրանցած Ալեքսիս Օհանյանի հետ բացառիկ հարցազրույցը:
-Առաջին հերթին, մի փոքր կպատմե՞ք Ձեր ու Ձեր ընտանիքի պատմության մասին
-Իմ պապիկը դա արդեն արել է: Մենք միասին Reddit-ի «Ես եմ...» բաժնում ստեղծել ենք հոդված: Պապիկս` Ջոն Օհանյանը պատմում է. «Իմ ծնողները որբացել են, երբ թուրքական կառավարությունը Թուրքիան մաքրեց հայ բնակչությունից Հայոց ցեղասպանության ընթացքում: Իմ մայրը մեկն էր այն փախստականներից, ով Թուրքիայից դեպի Սիրիա` Հալեպ, աքսորի ճանապարհը բռնեց, որի ժամանակ շատերը մահացան, այդ թվում` նրա եղբայրն ու քույրը:
Իմ հոր ծնողները սպանվել են նրա աչքի առաջ, երբ թուրքերը գրոհել են նրանց քաղաքը: Մի հեծյալ զինվոր ցանկացել է սպանել իմ հայրիկին, բայց նրա ընկերը կանգնեցրել է նրան` ասելով, որ երեխան չափազանց փոքր է և որպես միակ երեխա` իմ հայրը տարվել է Թուրքիայում գտնվող որբանոց: Նա առաջին անգամ ԱՄՆ է եկել 1920-ին և հետո գտել իմ մորը, ով ապրում էր Հալեպում: Նրանք հարևաններ էին, և հայրս իր հետ մորս բերել է Միացյալ Նահանգներ, որտեղ էլ շուտով ամուսնացել են: Նրանք ունեցել են 4 երեխա` 3 աղջիկ և մեկ տղա: Ես երկրորդն էի` ինձանից ավագ մեկ և երկու կրտսեր քույր ունեմ:
Ինչ սովորեցի ծնողներիցս, այն էր, որ ես ինքս պետք է հոգ տանեմ իմ կարիքների և իմ ընտանիքի մասին, և որ ընտանիքը դաստիարակության ամենակարևոր մասն է»: Ջոն Օհանյանը որպես կամավոր մասնակցել է Երկրորդ Համաշխարհային պատերազմին: Ծառայելով 33 ամիս` նա վերադարձել է քաղաքացիական կյանք, շարունակել ուսումն ու դարձել իրավաբան:
-Մի առիթով Հայաստանում հայտարարեցինք, որ Դուք կիսով չափ հայ եք` Ձեր «լավագույն կեսը»: Արդյո՞ք հայկական արմատները փոխել են ինչ-որ բան Ձեր կյանքում:
-Իմ մյուս կեսով` գերմանացի լինելով ևս հպարտ եմ, բայց ես սա ասում եմ կատակով: Հայերն սփռված են աշխարհով մեկ ու այնքան քիչ են, ու մենք հպարտ ենք, որ հենց այսպիսին ենք: Այնուամենայնիվ, գալով Հայաստան` ահռելի ազդեցություն զգացի ինձ վրա:
-Ձեր պապիկ Ջոն Օհանյանը կոչ է արել Թուրքիային ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը, հետաքրքիր է իմանալ Ձեր կարծիքն այդ մասին:
-Ես կլինեմ Հայաստանում իմ հայրիկի հետ այս ապրիլին` հույսով սպասելով, որ ԱՄՆ-ն վերջապես կճանաչի Հայոց ցեղասպանությունը: Մենք իրականում Reddit-ում թվային-աուդիո հրապարակում ենք տեղադրել հայերի մասին, որը կհամալրվի Հայոց ցեղասպանության մասին տեղեկատվությամբ ապրիլի 23-ին: Ես հույս ունեմ` դուք բոլորդ կլսեք այն:
-Ապրիլի 24-ին Հայաստանում կլինե՞ք:
-Կարծում եմ` կժամանեմ ապրիլի 22-ին:
-Անդրադառնալով Ձեր մասնագիտական գործունեությանը` կցանկանայի իմանալ ի՞նչ նոր նախաձեռնություններ ու ծրագրեր ունեք: Դուք Reddit-ի համահիմնադիրն եք, որը մեծ հաջողությունների է հասել: Ո՞րը կլինի հաջորդը:
-Ես այժմ վերադարձել եմ Reddit որպես գրծադիր նախագահ և ուրախ եմ այն աշխատանքների համար, որ կատարում ենք: Մեր մեծ նպատակը ԱՄՆ 10 ամենամեծ կայքերից անցումն է աշխարհի 10 ամենամեծ կայքերի շարք:
-Վերջերս Դուք մասնակցեցիք «Innovate Armenia» համաժողովին, ի՞նչ հետագա ծրագրեր ունեք` կապված Հայաստանի հետ:
-Ես ելույթ եմ ունենալու «Թումո» ստեղծարար տեխնոլոգիաների կենտրոնում ապրիլի 25-ին իմ ընկեր Րաֆֆի Կրիկորյանի կազմակերպած համաժողովի ժամանակ:
Տեխնոլոգիական ոլորտի առաջատար մասնագետները ապրիլի 25-ին կհավաքվեն Երևանում` մասնակցելու HIVE ինժեներական համաժողովին: Միջոցառման կազմակերպիչը «Հովնանյան» հիմնադրամն է: Այն տեղի կունենա «Թումո» ստեղծարար տեխնոլոգիաների կենտրոնում: Հայաստանում կհյուրընկալվեն Twitter-ի համահիմնադիր Րաֆֆի Կրիկորյանը, Google-ի ինժեներական գծով տնօրեն Դավիդ Սինգլետոնը, Facebook-ից Դեյլ Հարիսոնը, Prezi-ի ներկայացուցիչ Արոն Սոգորը, Issuu-ից Ալեքսանդր Գրոսը:Համաժողովը կներառի ելույթներ, ինտերակտիվ քննարկումներ, ինչպես նաև դեմ առ դեմ հանդիպումներ աշխարահռչակ ընկերությունների առաջնորդների հետ:
-Հայաստանի կառավարությունը ՏՏ ոլորտը հայտարարել է որպես առանջնահերթություն, և փորձագետները կարծում են, որ Հայաստանն ունի մեծ ներուժ այս ոլորտում: Համաձայ՞ն եք այդ դիտարկմանը և ինչպե՞ս եք Դուք տեսնում այս ճյուղի ապագան:
-Այո, ահա, թե ինչի մասին էր իմ ելույթը «Innovate Armenia» համաժողովին և թե ինչ եմ ասել տարիներ շարունակ յուրաքաչյուրին, ով լսել է ինձ: Եկեք մեր հայ եղբայրներին ու քույրերին փոխանցենք ծրագրավորման մեր հմտությունները:

Reddit cofounder to commemorate Armenian Genocide victims in Yerevan
YEREVAN, 31 MARCH, ARMENPRESS. The cofounder of the worldfamoussocialnewswebsite RedditofArmenianoriginAlexis Ohanian will arrive in Armenia on the Centennialdayof the Armenian Genocide. He will be here withhisfather and will wait for US recognition of the Armenian Genocide. Armenpress presents the exclusive interview of Alexis Ohanian, who has great achievements in the field of technology.
- First of all, can you tell us a bit about you and the story of your family?
-My grandfather John Ohanianshould be the one doing that. We already created a Reddit AMA together that covers it. John Ohanian tells:"The families of my parents were orphaned when the Turkish government cleansed the Armenian population in central Turkey during the Armenian Genocide. My mother was one of the refugees that marched out - many died including her brother and sister - through Turkey to Aleppo, Syria. My father's parents were murdered, in his presence, when the Turks stormed his town. A soldier on horseback was about to kill him with a sword when his friend told him to stop, because he was too young, and as only child, my father was then taken to an orphanage in Turkey and left there. He first came to the US around 1920 and later he found that my mother was living in Aleppo - they had been next-door neighbors and he brought her to the United States and they married soon thereafter. They had 4 children, 3 girls and a boy. I had one older sister and two younger sisters. I was the second child. If I learned anything from my parents, it was to take care of yourself and your own needs and your family needs and that the family was the most important part of growing up."
- Once inArmeniayou declared that your “best half” isArmenian. Did theArmenianroots change anything in your life?
- I'm proud of being German, too (my other half) but I just kid about this, because there are so few of usArmeniansin the world and we are so proud, as we should be.Going back toArmeniahad a tremendous impact on me.
- Your grandfather John Ohanian called Turkey to recognize Armeinan Genocide. It is interesting to know youropinion about it?
-I'll be inArmeniawith my father on this April to hopefully see that USA recognizes theArmenianGenocide at last. We actually taped an episode of the reddit podcast all aboutArmeniansand Genocide that we will launch onApril 23.
- Will you arrive toArmeniaonApril 24?
-I think I'll arrive on 22 April.
- Referring to your professional activities, I would like to know what new initiative do you have? You are a cofounder of the Reddit social networking and news website, which have achieved success. Which one will be the next?
- Now I'm back at the reddit as executive chair and I'm excited for all the things that we're working on. The big goal now is to grow from one of the 10 largest websites in the USA.
- A few days ago you participated in “InnovateArmenia” forum, what further plans do you have connected withArmenia?
- I'll be speaking at TUMO onApril 25for an event, which is organized by my friendRaffi Krikorian.
- The ArmenianGovernment announced the IT sector as a priority, and the experts say thatArmeniahas big potential in that field. Do you agree with that point and how do you see the future in that direction?
- Yes. That's what my InnovateArmeniaspeech was about and that's what I have been saying for years to anyone who would listen to me. Let's get ourArmenianbrothers and sisters writing code and familiar with technology.