Հայաստանում դեկտեմբերի 9-ը կնշեն որպես Ցեղասպանությունների զոհերի հիշատակի օր
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ազգային ժողովն առաջին ընթերցմամբ և միաձայն ընդունեց «Տոների և հիշատակի օրերի մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություններ և լրացումեր կատարելու մասին օրենքի նախագիծը, որով առաջարկվում է դեկտեմբերի 9-ը սահմանել Ցեղասպանությունների զոհերի հիշատակի օր: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ նախագծին կողմ քվեարկեց 113 պատգամավոր, դեմ և ձեռնպահ քվեարկողներ չեղան:
Քվեարկությունից առաջ հիմնական զեկուցող Արտակ Զաքարյանը հայտնեց, որ քննարկումների ընթացքում հնչած բոլոր առաջարկներն ընդունվել են և քվեարկության է դրվում նախագծի լրամշակված տարբերակը: Նա նաև տեղեկացրեց, որ օրենքի նախագծի համահեղինակներն են ավելացել:
Օրենքի նախագծով սահմանվում է, որ ապրիլի 24-ը, որը գործող օրենքում նշված է որպես ցեղասպանության զոհերի հիշատակի օր, կդառնա Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակի օր:

December 9 to be marked in Armenia as Genocides Victims Remembrance Day
YEREVAN, MARCH 25, ARMENPRESS. The National Assembly of the Republic of Armenia has unanimously adopted the draft law on making amendments in the Law of the Republic of Armenia “On Holydays and Remembrance Days”. The draft law suggests marking December 9 as the Genocides Victims Remembrance Day. As reports “Armenpress”, 113 MPs voted in favour of the draft law. No against votes and abstentions were registered.
Before the voting, the main rapporteur Artak Zakaryan noted that the suggestions voiced at the course of the discussions were accepted and it is the edited version of the draft law introduced to the MPs for voting. Among other things, Artak Zakaryan noted that the number of co-authors of the draft law has also been increased.